fbpx

Sukces polskich studentów w największych europejskich zawodach robotów

Konkurs Robotex International 2021 w Tallinie to największe europejskie zawody robotów. Po raz drugi wystartowała w nich reprezentacja Studenckiego Koła Naukowego Robotyki SKaNeR z Politechniki Łódzkiej, zajmując dwa najwyższe miejsca na podium. Ich roboty najszybciej pokonały tor z dodatkowymi „atrakcjami” na drodze.

Do stolicy Estonii pojechał zespół w składzie Małgorzata Rogowska, Paweł Rogowski oraz Tomasz Smaż. W zawodach wzięły udział drużyny z ponad 20 krajów z całego świata, których roboty konkurowały w aż 12 kategoriach.

– Nasi reprezentanci wzięli udział w kategoriach Line Following oraz Line Following Enhanced. Polegają one na jak najszybszym pokonaniu przez robota trasy wyznaczonej czarną linią na białym tle. W wersji Enhanced dodatkowo należało pokonać napotkane na trasie przeszkody takie jak wzgórze, pochylnia, skrzyżowania, rozwidlenie dróg, cegła oraz przejazd przez strefę z odcinkowym pomiarem prędkości – mówi opiekun studentów dr hab. inż. Grzegorz Granosik, prof. PŁ w korespondencji z Tallina.

W kategorii Line Following Enhanced wzięło udział 35 robotów skonstruowanych w różnych miejscach na świecie, była więc to silnie obsadzona konkurencja. Zespół SKaNeR wprowadził do finałów aż dwa roboty. „Ugryź” i „Sherlock” zajęły dwa najwyższe stopnie podium, przejeżdżając tor z czasami 32 i 34 sekundy odpowiednio.

Źródło: materiały prasowe

Dodaj komentarz