fbpx

Drugie życie kontenerów. Powstają z nich baseny, biura, a nawet małe domy

Stalowe kontenery, które po wielu latach eksploatacji są wycofywane z użytku, zyskują drugie życie. Powstają z nich domowe biura, baseny czy małe kawiarnie.

Po blisko dwóch dekadach przewożenia towarów transportowanych drogą morską, wysłużone, stalowe kontenery przekazywane są firmie budowlanej, która daje im “drugie życie”. Po adaptacji są one przekształcane w baseny, kawiarnie, a nawet budynki mieszkalne.

W ostatnich latach konstrukcje stworzone z wycofanych z użytku kontenerów stają się coraz bardziej popularne. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się powstałe w ten sposób przydomowe baseny i domowe biura.

Firma Tangle Pools, która zajmuje adaptacją kontenerów, z powodu zawirowań w światowym łańcuchu dostaw ma obecnie problemy z zaopatrzeniem się w “surowiec”. Zdaniem Loniego Greffa, partnera zarządzającego w Tangle Pools, zainteresowanie społeczeństwa kontenerami popycha branżę do coraz ostrzejszej walki o klienta.

– Moim zdaniem jest to częściowo spowodowane ich estetyką, prostotą wykonania oraz ich wpływem na nasze życie – twierdzi menadżer. – Niewątpliwie przyciąga uwagę fakt, że po wielu latach trudnej wysługi w transportowaniu towarów mogą one zostać zamienione w coś zupełnie innego – dodaje.

Rosnąca liczba pracujących zdalnie Amerykanów przekłada się na wzrost popytu na przydomowe baseny w całych Stanach Zjednoczonych.

Przekształcenie stalowego kontenera w basen zajmuje od sześciu do ośmiu tygodni, w zależności od rozmiaru danego obiektu, tłumaczy Greff. Prace adaptacyjne obejmują takie czynności jak cięcie stali, spawanie, piaskowanie, malowanie, hydraulikę oraz montaż zautomatyzowanych technologii.

Poza recyklingiem stalowych skrzyń wielokrotnego użytku istnieje możliwość ponownego wykorzystania jednorazowych kontenerów, płynących tylko w jedną stronę ze względu na zmniejszoną aktywność handlową.

W ostatnich czasach znacznie zwiększyła się liczba osób, które pracują z domu, co stworzyło zapotrzebowanie na przydomowe biura. Budowa takiego pomieszczenia z kontenerów to znakomite rozwiązanie. Konstrukcja stalowych skrzyń sprawia, że są one idealne do budowy modułowej ze względu na naturalną wytrzymałość konstrukcji, zaprojektowanej tak, aby była w stanie przechowywać 34 tony ładunku.

W przekształcaniu kontenerów morskich na pomieszczenia mieszkalne z jedną sypialnią specjalizują się takie firmy jak Alternative Living Spaces.

Produkowany przez firmę ALT One Bedroom, który jest wyposażony w jedną sypialnię, powstaje dzięki zagospodarowaniu kontenera transportowego o długości 12 m, szerokości ponad 2 m i wysokości prawie 3 m. Mobilność takiego pomieszczenia jest możliwa dzięki umieszczeniu go na przyczepie długiej na 16 m, szerokiej na prawie 2,5 m oraz wysokiej na blisko metr.

 

Prosta, stalowa konstrukcja jest także dobrym surowcem do stworzenia małych rozmiarów kawiarni lub punktu sprzedaży jedzenia.

Opracowująca konstrukcje z kontenerów firma Boxman Studios, która ma w swoim portfolio współprace z takimi markami jak Nike, Redbull, BMW czy Oreao twierdzi, że zaadaptowanie kontenera na restaurację “zajmuje połowę czasu potrzebnego do stworzenia podobnych rozmiarów ceglanej konstrukcji”.

 

Dodaj komentarz