fbpx

7 życiowych prawd, których powinieneś być świadom

1. Nigdy nie będziesz tak młody, jak dziś

Podczas rozmowy z osobami starszymi, często można usłyszeć słowa typu: „Pamiętam, jak byłem w Twoim wieku…”, „Ale ten czas szybko mija…”. To prawda. W momencie, kiedy jesteś młodą, pełną energii, zdrową osobą, wydaje Ci się, że stan taki będzie trwać wiecznie. Niestety nie. Twoje zasoby są ograniczone. Któregoś dnia Twoje serce przestaje bić i zakończysz swój żywot.

Czy należy się tego bać? Nie. Czy należy mieć to na uwadze każdego ranka? TAK! Niejednokrotnie w rozmowach ze starszymi osobami słyszę żal, że życie uciekło im przez palce, marzenia pozostały niezrealizowane, a wiele z planów zostało odkładanych w nieskończoność „na jutro”. Z pewnością o czymś marzysz i coś chciałbyś osiągnąć. Bądź świadom, że nigdy nie będziesz tak młody jak dziś, więc… kiedy masz działać jak nie dziś?

2. To jakie działania podejmujesz dziś, kreuje Twoje jutro

Rutyna, uczucie skserowanych dni i zautomatyzowane czynności odtwarzane każdego dnia – któż tego nie zna? 7:00 pobudka, 9-17 praca, wieczór z rodziną, spacer i sen. Po kilku latach odtwarzania rutyny wpadamy w pułapkę, że w naszym życiu nic się nie da zmienić. Pracy nie rzucę, miejsca zamieszkania nie zmienię – cóż mi pozostało? Użalanie się nad sobą i zaakceptowanie swego próżnego losu. Twój dzisiejszy dzień ma wpływ na jutro. To od Ciebie zależy czy będziesz dążyć do realizacji swych celów, czy też wybierzesz sprawdzony, utarty schemat, który odtwarzasz każdego dnia. Jest bezpieczny, ale nudny. Nie widzisz tego? Jeśli chcesz zmienić swoje „jutro”, najpierw musisz zmienić swoje „dziś”.

3. Jedyne czego doświadczasz w życiu to chwila obecna.

Przeszłość to wspomnienie, przyszłość – iluzja, choć bardzo realistyczna

Bardzo miło jest powspominać stare czasy, kiedy spotykamy się z ludźmi, których dawno nie widzieliśmy. Równie przyjemnie jest usiąść przed czystą kartką, którą w ciągu kilku chwil zapełnimy planami i celami, które chcielibyśmy zrealizować. Porównajmy nasze życie do filmu, a za moment teraźniejszy weźmiemy punkt, który wskazuje klatkę, która aktualnie wyświetlana jest na monitorze – to po lewej stronie jest Twoja przeszłość, po prawej zaś przyszłość. Film można przewinąć, cofnąć – życia nie. Każdy upływ sekundy, minuty czy godziny to upływ kolejnych „klatek” Twojego życia.

Gdzie byłeś i co robiłeś godzinę temu?
Wczoraj o tej samej godzinie?
Tydzień temu?
Rok temu?
5 lat temu?
Czujesz upływ czasu?

Wykorzystaj maksymalnie chwilę obecną, by niczego w życiu nie żałować.

4. Szczęście jest kwestią wyboru

Prawda, którą głoszę niemalże na każdym szkoleniu. To od Ciebie zależy, w jakim stopniu jesteś szczęśliwy. Przez całe życie do kogoś się porównujemy, co nas unieszczęśliwia. Przekazy marketingowe nakazują Ci ciągle biec, kupować coraz to nowsze produkty, coraz modniejsze ubrania, bardziej luksusowe auta.

Myślisz, że jeśli nadążysz za trendami, to będziesz szczęśliwy? Po pierwsze, nigdy nie złapiesz tego króliczka, który Ci ucieka. To, co dziś jest modne, jutro może nadawać się co najwyżej na szmatę do podłogi. Wczorajszy smartfon już nie będzie najszybszy, a auto kupione rok temu z pewnością ma już nowszy odpowiednik. Naprawdę chcesz za tym gonić? Doceń chwilę teraźniejszą. Zobacz, co masz. Zatrzymaj się na chwilę. Spójrz na swoją rodzinę, która towarzyszy Ci każdego dnia życia.

Twoje dzieci, rodziców, przyjaciół, psa czy kota. Ujrzyj w ich oczach miłość, którą obdarowują Cię każdego, dnia nie wymagając zapłaty. Zobacz ile udało Ci się osiągnąć do dnia dzisiejszego. Bądź wdzięczny za to, co masz, naucz się pokory i doceniaj każdą rzecz, która w życiu Ci się przytrafi.

5. Twoich 5 najbliższych przyjaciół jest odzwierciedleniem Ciebie. Porównaj zarobki, styl życia

Ludzie są jak lustra – widzimy w nich swoją twarz. Jeśli jesteś nieufny, podejrzliwy, wyrachowany i myślisz, w jaki sposób kogoś wykiwać – prawdopodobnie również w taki sposób postrzegasz ludzi. To zadziwiające, ale jesteśmy chodzącymi lustrami, które odbijają nasze cechy charakteru i zachowania. Znasz regułę wzajemności?

Działa doskonale. Jeżeli chciałbyś być milionerem, przebywaj w kawiarni, gdzie spotykają się milionerzy – oto mój niedawno zasłyszany cytat, z którym się w stu procentach zgadzam.Przeanalizuj swoich najbliższych przyjaciół.

Kim są?
Ile zarabiają?
Czy są szczęśliwi?
Jaki styl życia prowadzą?
Jak spędzają swój wolny czas?
Teraz spójrz na siebie.
Widzisz podobieństwo?

6. Jesteś architektem swojego życia. Nikt poza Tobą nie ma bezpośredniego wpływu na Twoje życie

Niezależnie od tego ile masz lat, dorośnij. Skończ narzekać na obecną sytuację w kraju, złe wychowanie czy brak pomocy od Państwa. Zachowaj się jak osoba dorosła – weź pełną odpowiedzialność za swoje życie. Nie zwalaj winy na czynniki zewnętrzne, ponieważ tak robią dzieci.”To on!” – mówi małe dziecko, które boi się kary. Ty robisz z pewnością często podobnie, nie jest tak?

Boimy się przyznać do błędu. Do swoich słabości. Do źle podjętych decyzji. Życie nie będzie jednym wielkim pasmem sukcesów i każda dojrzała osoba o tym wie. Czasem się potkniesz czy pomylisz, ale przyznaj się do siebie i powiedz – „Sam jestem sobie tego winien”. Przeproś za to, co zrobiłeś źle, wyciągnij lekcje i popraw się.

7. Co, jeśli to ostatni dzień Twojego życia?

Taki cytat widnieje nad moim łóżkiem, przez co jest pierwszą rzeczą, na jaką patrzę tuż po przebudzeniu się. Czasem odczytuję go, bez głębszego zastanowienia się rzucając się w wir rutynowych zadań, czasem zaś poddaję się refleksji – co jeśli dziś mi się przydarzy coś śmiertelnego?

Co pozostawię po sobie?

Czy uwzględniając mój wiek i zasoby – jestem w tym momencie w miejscu, w którym naprawdę chciałbym być? Czy realizuję konsekwentnie wszystkie swoje cele i marzenia?

Czy nie przeżyłem swoich ostatnich kilku tygodni, czy miesięcy we śnie, w którym żyłem iluzją, że moje życie będzie trwać w nieskończoność i na wszystko „przyjdzie jeszcze czas?” Nie bój się tego typu przemyśleń. One nie gryzą, a wnoszą wiele do sposobu postrzegania naszego życia.

Dodaj komentarz