fbpx

Recepta na wydłużenie życia jest prosta

Z badań wynika, że bieganie wydłuża długość życia. Jogging zmniejsza ryzyko chorób serca i udarów mózgu. Jest też bardziej efektywny niż inne aktywności, ponieważ obniża poziom tłuszczu w organizmie. Aby osiągnąć takie efekty, wystarczy biegać około 30-60 minut tygodniowo.

Z badań opublikowanych w czasopiśmie „Progress in Cardiovascular Disease” wynika, że biegacze żyją o trzy lata dłużej niż osoby, które nie biegają. Ponadto zmniejszenie ryzyka przedwczesnej śmierci jest u biegaczy na poziomie 25-40 procent. Nawet jeśli prowadzą niekoniecznie zdrowy tryb życia, na przykład palą, czy mają nadwagę.

Autorzy badań podali, że żadna inna aktywność nie ma tak pozytywnego wpływu na nasze zdrowie jak bieganie. Statystycznie godzina biegania wydłuża życie o siedem godzin. Chociaż regularne bieganie nie uczyni cię nieśmiertelnym, to według badań jest bardziej efektywne w wydłużaniu życia niż chodzenie, jazda na rowerze, czy pływanie. I wcale nie musisz biegać godziny dziennie. Wykazano, że bieganie codziennie od pięciu do dziesięciu minut z prędkością poniżej 10 km/h redukuje ryzyko choroby serca lub wcześniejszej śmierci z powodu wszystkich przyczyn. Jest to mniejszy wysiłek niż rekomendowane przez specjalistów 150 minut umiarkowanych ćwiczeń tygodniowo.

Zalety biegania

Najlepsze ćwiczenia to takie, które lubisz i będziesz wykonywał. Kto wie, może wybierzesz bieganie, które ma wiele zalet. Jest tanie, łatwe (wystarczy wyjść z domu i zacząć to robić) i dodaje energii. Nawet trucht jest umiarkowanie energicznym ćwiczeniem. Jeśli nie masz zbyt wiele czasu, wystarczy biegać o połowę czasu mniej niż trzeba by przeznaczyć na inne aktywności. Współtworząca badanie Angelique Brellenthin z Departamentu Kinezjologii na Uniwersytecie w Iowa, zaznacza że chodzenie przez 105 minut da nam tyle samo co bieganie przez około 25 minut.

Pamiętajcie, że należy biegać po miękkiej nawierzchni w odpowiednich butach, wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie nóg, a także nie zapominać o rozgrzewce i rozciąganiu. Brellenthin podkreśla, że nie ma dowodów na to, że bieganie zwiększa ryzyko choroby zwyrodnienia stawów.

Bieganie powinno być wydłużane stopniowo, a jego dystans powinien ustabilizować się na poziomie ok. 48 kilometrów tygodniowo. Brellenthin zaznacza, że biegacze mają większą sprawność fizyczną, niższy poziom tłuszczu w organizmie i węższą talię niż osoby uprawiające inne aktywności. Bieganie może być szczególnie przydatne w zmniejszeniu tkanki tłuszczowej na brzuchu. Aby osiągnąć takie efekty, wystarczy biegać od 30 do 60 minut tygodniowo.

Źródło: good-news.center

Dodaj komentarz