fbpx

Wakacje samochodem w Szwajcarii. Które miasta warto zobaczyć?

Szwajcaria, kraj niezwykłej przyrody i malowniczych krajobrazów, to doskonałe miejsce do podróży samochodowych. Otwiera ona przed podróżnikami drzwi do niezliczonych alpejskich cudów, ale także oferuje unikalne miasta o urokliwej architekturze, bogatej historii i zachwycających widokach. Szwajcarskie drogi pokierują Cię do wielu ukrytych skarbów, które z pewnością staną się niezapomnianymi wspomnieniami! Oto lista najpiękniejszych miast w Szwajcarii, które każdy powinien choć raz w życiu zobaczyć!

Obowiązkowe wyposażenie samochodu podczas wakacji w Szwajcarii

Podczas wakacji samochodem w Szwajcarii ważne jest, aby zapewnić sobie i bliskim bezpieczeństwo i komfort podróży. Po pierwsze, zgodnie z przepisami, każdy pojazd musi być wyposażony w trójkolorowy, trójkątny znak ostrzegawczy, który używany jest w przypadku awarii lub wypadku. Dodatkowo, konieczne jest posiadanie apteczki, która zawiera podstawowe lekarstwa i materiały opatrunkowe. Innym niezbędnym wyposażeniem jest gaśnica, która może uratować życie w przypadku nagłego pożaru pojazdu. 

Oprócz obowiązkowego wyposażenia, zawsze warto zabrać ze sobą kamizelki odblaskowe, które zapewnią lepszą widoczność w przypadku zatrzymania się na poboczu. Dodatkowo, mapy i nawigacja satelitarna mogą okazać się niezastąpione, zwłaszcza gdy odwiedza się mniejsze miejscowości i wsie, gdzie zasięg telefonii komórkowej może być ograniczony.

Podczas podróży samochodem po Szwajcarii należy także pamiętać o winietach. Mowa o dowodzie uiszczenia opłaty za przejazd drogami szybkiego ruchu i autostradami. W Szwajcarii koszt takiej winiety wynosi około 190 zł i na ten moment możliwe jest wykupienie jej wyłącznie w wersji rocznej. 

Ponadto, obecnie Szwajcaria jest dopiero na etapie wdrażania winiet elektronicznych, dlatego też wciąż honorowane są tradycyjne naklejki, które należy umieścić na przedniej szybie pojazdu. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie: https://vignetteswitzerland.com/pl/.

Zürich – tu bije serce Szwajcarii

Zürich, największe miasto Szwajcarii, to kwintesencja elegancji i bogactwa. Jego historyczne centrum tętni życiem kulturalnym i artystycznym, a luksusowe sklepy oraz wykwintne restauracje przyciągają miłośników dobrego smaku. Samochodem warto przejechać się po nadbrzeżnych bulwarach, ciesząc się widokami na górskie szczyty, które majaczą w oddali. Zürich to także miejsce, cechujące się kontrastami architektonicznymi – sporto tutaj zarówno nowoczesnych wieżowców, jak i średniowiecznych kościołów i innych budynków. 

Lucerna – średniowieczne miasteczko słynące z romantyzmu

Lucerna, położona nad brzegiem jeziora o tej samej nazwie, to malownicze miasto, które przyciąga turystów swoim romantycznym urokiem. Średniowieczna architektura i drewniane mosty nad rwącymi rzekami dodają miastu unikalnego uroku. Spacerując wąskimi uliczkami, można podziwiać starannie zachowane zabytki i dawne ratusze. Lucerna oferuje także możliwość wycieczki statkiem po jeziorze, podczas której odkrywać można piękno okolicznych alpejskich krajobrazów.

Bern – kwintesencja szwajcarskiej tradycji

Stolica Szwajcarii, Bern, to kolejne miejsce warte odwiedzenia samochodem. Miasto zachwyca historycznym charakterem, z wpisanym na listę UNESCO średniowiecznym centrum, które zachowało swój urok przez stulecia. Charakterystyczne dla Berna są również jego zakamarki, które ukrywają w sobie liczne sklepy, kawiarnie i restauracje. Podziwiając historyczną architekturę, turysta może poczuć się jakby cofnął się w czasie.

Montreux: Perła Riwiery Szwajcarskiej

Malowniczo położone nad brzegiem Jeziora Genewskiego, Montreux to urokliwe miasteczko, które słynie z międzynarodowego festiwalu jazzowego. W samochodzie można tu przemierzać nabrzeżne ulice i podziwiać piękno jeziora w towarzystwie majestatycznych gór. 

Zermatt: Perła Alp

Zermatt to małe miasteczko w Alpach, które jest popularnym celem turystycznym dla miłośników górskich wędrówek i narciarstwa. Samochodem można tu dojechać do podnóża majestatycznego Matterhorn, jednego z najsłynniejszych szczytów na świecie. Zermatt oferuje także wiele możliwości wypoczynku, takich jak relaks w luksusowych hotelach i delektowanie się lokalnymi specjałami w restauracjach.

Gryzonia – dzika przyroda na wyciągnięcie ręki

Kanton Gryzonia, z uroczymi miasteczkami takimi jak St. Moritz i Davos, to raj dla miłośników przyrody i sportów zimowych. Podróżując samochodem przez ten region, można podziwiać spektakularne krajobrazy, alpejskie jeziora i dziką przyrodę. W St. Moritz warto zobaczyć słynny bobslejowy tor Cresta Run oraz wypić herbatę w legendarnym hotelu Badrutt’s Palace.

Dodaj komentarz