fbpx

W Tunezji kobiety mają zacząć dziedziczyć na tych samych zasadach co mężczyźni

Obowiązujące w Tunezji prawo, opierające się w większości się na prawie islamskim, stanowi, że mężczyzna dziedziczy dwa razy więcej niż kobieta o tym samym stopniu pokrewieństwa. Prezydent Tunezji Bedżi Kaid Essebsi ogłosił plan przedłożenia parlamentowi projektu ustawy zrównującej kobiety i mężczyzn w prawie do dziedziczenia.

– Proponuję, aby równe dziedziczenie stało się prawem – powiedział prezydent w telewizyjnym przemówieniu z okazji Dnia Kobiet w Tunezji. Dodał, że tekst ustawy zostanie przedstawiony deputowanym w październiku, tuż po zakończeniu przerwy wakacyjnej w obradach tunezyjskiego parlamentu.

Równość w dziedziczeniu jest jedną z najczęściej dyskutowanych zmian spośród szeregu reform społecznych zaproponowanych przez Komisję Wolności Osobistych i Równości (Colibe), którą rok temu powołał do życia prezydent Essebsi. Głównym celem reformy spadkowej jest zaimplementowanie w prawie krajowym równości zapisanej w uchwalonej w 2014 r. konstytucji.

– Zlikwidujemy tę sytuację i uczynimy równość regułą – oświadczył Essebsi, podkreślając, że nierówny podział spadku będzie w przyszłości wymagał specjalnej dyspensy. – Moim obowiązkiem jako prezydenta wszystkich Tunezyjczyków jest jednoczyć, a nie dzielić – dodał.

Według agencji AFP w Tunezji zwolennicy nierówności w dziedziczeniu argumentują, że mężczyzna musi mieć przewagę w dziedziczeniu nad kobietą, gdyż to od niego zależy, czy utrzyma gospodarstwo domowe.

Jak zauważa cytowana przez AFP członkini tunezyjskiego Stowarzyszenia Demokratycznych Kobiet Halima Dżuini, “role się zmieniły; mężczyzna nie jest już jedynym odpowiedzialnym za rodzinę lub głową rodziny, więc prawodawstwo powinno być zgodne z duchem czasu”.

Tunezja jest postrzegana na Zachodzie jako jedyny kraj Bliskiego Wschodu i Maghrebu, w którym arabska wiosna odniosła sukces. Jednak od obalenia Ben Alego kraj miał dziewięć rządów i żadnemu z nich nie udało się wyeliminować głęboko zakorzenionych problemów gospodarczych.

Źródło: polsatnews.pl

Dodaj komentarz