fbpx

Studenci Politechniki Łódzkiej wyremontują dom dziecka

Pod koniec wakacji wychowankowie domu dziecka przy ul. Lnianej w Łodzi zamieszkają w odnowionych pokojach i będą korzystać z nowych łazienek oraz kuchni. Gruntowny remont placówki w ramach wolontariatu przeprowadzą studenci budownictwa Politechniki Łódzkiej.

To kolejna z organizowanych co roku akcji w ramach łódzkiej edycji projektu Workcamp. Jej organizatorem jest Młoda Kadra Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa w Łodzi. W tym roku podczas wakacji studenci będą modernizować budynek Domu Małego Dziecka przy ul. Lnianej 9.

“Wyboru dokonaliśmy spośród 20 zgłoszeń. W placówce przy ul. Lnianej mieszka 29 dzieci pozbawionych rodzinnego domu w wieku od 4 miesięcy do 5 lat” – poinformowała PAP Ewa Chojnacka, rzeczniczka prasowa Politechniki Łódzkiej (PŁ) będącej partnerem akcji.

Przy remoncie pracuje już kilkadziesiąt młodych wolontariuszy, głównie studentów kierunków technicznych z Łodzi, a także z innych miast.

Modernizacja obejmie siedem pomieszczeń, w tym pokoje, łazienki, kuchnię, bawialnię, szatnię i korytarz. “Wykonana zostanie m.in. renowacja ponad 40 m kw. parkietu, wymienione zostaną parapety razem z obudowami grzejników, położone płytki w korytarzach, pomalowane ściany oraz zakupione nowe meble i rzeczy codziennego użytku dla wychowanków” – wyjaśnił student budownictwa PŁ Mateusz Gimziński.

Żacy, dla których udział w przedsięwzięciu jest m.in. nauką działania w zespole oraz udoskonalaniem umiejętności zawodowych, sami organizują się w grupy i opracowują plan działania. Sami pozyskali również od sponsorów blisko 20 tys. zł potrzebnych na przeprowadzenie prac remontowych, zakup wyposażenia oraz mebli.

Remont Domu Małego Dziecka ma zakończyć się w drugiej połowie sierpnia. W tym czasie jego wychowankowie będą na wakacjach.

To czwarta edycja projektu Workcamp w Łodzi. Pierwsza obejmowała remont Domu Małego Dziecka przy ul. Drużynowej. Wzięło w niej udział 15 wolontariuszy, którzy po dwóch tygodniach remontu oddali do użytku sypialnię, pokój zabaw, kuchnię oraz ciągi komunikacyjne.

“W kolejnych latach projekt rósł w siłę. W 2016 roku 50 wolontariuszy przez 4 tygodnie wyremontowało 6 pokoi, korytarz oraz łazienkę w Domu Dziecka nr 10 przy ul. Nawrot. Workcamp 2017 spędziliśmy na pracach w Domu Dziecka nr 11 przy ul. Wólczańskiej, gdzie również udało nam się wyremontować 6 pokoi, korytarz oraz łazienkę” – przypomniał Gimziński.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce, Bartłomiej Pawlak

Dodaj komentarz