fbpx

Niezwykłe zjawisko. W Chile pojawiły się “czerwone duszki”

Europejskie Obserwatorium Południowe opublikowało zdjęcie przedstawiające niezwykle widowiskowe i rzadkie zjawisko atmosferyczne. Tak zwane “czerwone duszki” to specjalny rodzaj wyładowań elektrycznych, które pojawiają się ponad chmurami burzowymi. Na fotografii uchwycono także poświatę niebieską, czyli subtelne świecenie ziemskiej atmosfery.

Burza kojarzy się z błyskawicami i grzmotami, jednak w rzadkich przypadkach możemy zaobserwować także inne zjawiska wywołane przez silne wyładowania elektryczne, zachodzące w chmurach burzowych. Jednym z nich są “czerwone duszki”, pojawiające się wysoko w atmosferze Ziemi.

Chłodne i nieuchwytne

Zdjęcie wykonane zostało w Obserwatorium La Silla w Chile, położonym na pustyni Atakama. Nad linią górskiego pasma widać jasne, czerwone smugi, znane pod nazwą “czerwone duszki”. Są to wyładowania, które rzadko pojawiają się powyżej chmur burzowych. Na niebie pojawiają się znacznie wyżej od białych błyskawic, a ponadto są od nich chłodniejsze i słabsze. Czerwone duszki są bardzo trudne do uchwycenia: pierwszy fotograficzny dowód na ich występowanie został wykonany dopiero w 1989 roku.

Nie jest to jedyne zjawisko, które zostało uchwycone na zdjęciu. Widoczny w środkowej części obrazu subtelny, zielonkawy błysk to tak zwana poświata niebieska. Powstaje ona, gdy w ciągu dnia światło słoneczne wybija elektrony z atmosferycznego azotu i tlenu. W nocy elektrony te łączą się z innymi atomami i cząsteczkami, powodując delikatne świecenie atmosfery.

Poświata niebieska to powszechnie występujące zjawisko, ale można zobaczyć je tylko na bardzo ciemnym niebie, gdzie nie ma zanieczyszczenia światłem. Ze względu na dużą wysokość i oddalenie od źródeł światła pustynia Atakama jest bardzo dobrym miejscem do uchwycenia takich osobliwości.

 

Dodaj komentarz