fbpx

Każdy może usiąść koło legendarnego podróżnika. Aleksander Doba ma swój pomnik

Na brzegu w Trzebieży w województwie zachodniopomorskim stoi wyjątkowa rzeźba, która przedstawia znanego podróżnika Aleksandra Dobę. Pomnik w kształcie ławki i kajaka zaprasza przechodniów do wspólnego kontemplowania widoków na Zalew Szczeciński. Ta niezwykła rzeźba została ujawniona dokładnie w dniu, gdy Doba obchodziłby swoje 77. urodziny, i jest dziełem artysty Mirosława Gołofita.

Aleksander Doba, znany również jako “Olek”, miał specjalne miejsce w sercu dla regionu Powiatu Polickiego. Urodzony w Swarzędzu, spędził tam większość swojego życia. Jego imię upamiętnia również promenada w Trzebieży, ale to nie jedyny sposób, w jaki czci się jego pamięć w tym urokliwym zakątku nad Zalewem Szczecińskim.

Doba stał się słynny dzięki swoim solowym wyprawom kajakowym. Był pierwszym człowiekiem, który samotnie przepłynął Atlantyk kajakiem, co udało mu się zrobić trzy razy. W 2015 roku został uznany za “Podróżnika Roku” przez amerykański magazyn “National Geographic” i otrzymał liczne odznaczenia, w tym Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Podróżnik zmarł w 2021 roku, osiągając swoje ostatnie wielkie marzenie – zdobycie Kilimandżaro. Miał 74 lata i został pochowany w Policach. Jego kajak, “Olo”, na którym pokonał Atlantyk, znalazł swoje miejsce w Morskim Centrum Nauki w Szczecinie, otwartym w maju 2023 roku.

Dodaj komentarz