fbpx

Polski kardiolog w NY, Adam S. Budzikowski laureatem nagrody wydziału kardiologii Lekarz Roku 2020 im. A. Strachera

Adam S. Budzikowski, ND, PhD, FHRS jest profesorem nadzwyczajnym medycyny klinicznej na SUNY Downstate Health Sciences University. Dyplom lekarza medycyny uzyskał w 1990 roku na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Następnie dołączył do Katedry Fizjologii Klinicznej i Stosowanej, gdzie jego badania skupiały się na neurogennych mechanizmach samoistnego nadciśnienia tętniczego na modelu zwierzęcym i uzyskały stopień doktora w 1995 roku pod kierunkiem dr Ewy Szczepańskiej-Sadowskiej.

Po ukończeniu studiów odbył szkolenie podoktoranckie w zakresie neurogennych mechanizmów nadciśnienia solnego w Hypertension Unit Uniwersytetu Ottawa Heart Institute, finansowane przez Heart and Stroke Foundation of Ontario i pod kierunkiem dr Fransa HH Leenena. Badania, zakończone zarówno w Warszawie, jak i w Ottawie, wykazały kluczowy udział środkowego jądra przedoptycznego w przekładaniu pulsacyjnego wzrostu sodu w osoczu, związanego z karmieniem, na utrzymujące się podwyższenie wydzielania współczulnego i wynikające z tego nadciśnienie. Mechanizm polega na uwalnianiu endogennej ouabainy i dalszej aktywacji angiotensyny II i układu wazopresyny.

Dr. Budzikowski jest właścicielem Polskiej Przychodni Medycznej na Maspeth, Nowy Jork, gdzie jako lekarz kardiolog i internista prowadzi badania i leczenie setek polonijnych pacjentów.

 

Źródło: poland.us

Dodaj komentarz