fbpx

Młoda wydra morska przetrwała atak orek

Młoda wydra morska, która straciła matkę w ataku orek, została ocalona przez pracownicę Alaskiego Centrum Oceanicznego (ALSC). To zdarzenie miało miejsce w sobotę, 9 września, kiedy badaczka tego centrum udała się na wycieczkę łodzią w rejonie Homer. Podczas podróży zobaczyła parę orek i poprosiła kapitana, aby zatrzymał łódź i dał jej szansę na obserwację tych morskich drapieżników. Wkrótce zrozumiała, że orki są w fazie polowania.
Akcja ratunkowa na morzu

Nieopodal łodzi pasażerowie dostrzegli wydrę morską, ale z początku nie zorientowali się, że jest ona celem orek. W pewnym momencie atak drapieżników się rozpoczął i wydra, zamiast próbować ucieczki przez zanurzenie, pozostała na powierzchni. Wtedy pasażerowie zauważyli, że wydra ma przy sobie młode.

Atak orek zakończył się tragicznie dla matki, która zanurkowała i nie wróciła. Orki się oddaliły, ale krzyk młodego zwierzęcia wciąż wypełniał powietrze. Na szczęście na łodzi byli eksperci od pomocy morskim stworzeniom. Po krótkiej analizie sytuacji i kontakcie z odpowiednimi służbami zdecydowali wyciągnąć młodą wydrę na pokład łodzi.

— Młode wydawało z siebie bulgoczące dźwięki, a jego futro było przemoczone — opowiadała pracownica ALSC. — Jego sierść nie chroniła przed wodą i nie utrzymywała zwierzaka na powierzchni tak, jak powinna — dodała.

Młode nie miało nawet dnia życia

W specjalistycznym ośrodku weterynaryjnym ALSC badania wykazały, że młoda wydra miała jeszcze pępowinę, co sugeruje, że urodziła się zaledwie kilka lub najwyżej kilkanaście godzin przed atakiem. Pomimo wyczerpania i głodu, młode było w dobrej kondycji zdrowotnej.

Wydra morska, inaczej zwana kałanem morskim, jest ssakiem zamieszkującym przybrzeżne obszary północnego Pacyfiku. Te inteligentne stworzenia mogą osiągnąć długość do 1,5 metra i masę ciała do 40 kilogramów. W naturalnym środowisku młode wydry są zależne od opieki matki przez około pierwsze pół roku swojego życia. Zespół ALSC poinformował, że zapewnia opiekę nad osieroconą wydrą — a także innymi wydrami tego samego gatunku — przez całą dobę.

Dodaj komentarz