fbpx

W Świnoujściu zawrócono statek który transportował ponad 2300 ton odpadów z Norwegii

15 października 2019 roku do portu w Świnoujściu wpłynął statek na którego pokładzie znajdowało się ponad 2300 ton odpadów z Norwegii, stanowiących zrębki drewniane. Zgromadzone w ładowni ścinki drewna były wilgotne, czuć było zapach stęchlizny, wymieszane były z z lakierowanymi i pomalowanymi farbą, a także folią. Inspektorzy Ochrony Środowiska udaremnili próbę importu tych odpadów do Polski.

W ładowni wśród odpadów znajdowały się także metale oraz fragmenty płyt pilśniowych, laminowanych, przemieszane z gąbką tapicerską.Transport zadeklarowany był jako korek i drewno. Inspektorzy Ochrony Środowiska stwierdzili, że odpady przypłynęły niezgodnie z przepisami o transgranicznym przemieszczaniu odpadów. Struktura odpadów wskazuje, że import wymagał uzyskania zezwolenia Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

„Tego typu transporty, które wykorzystują przepisy o legalnym transgranicznym przemieszczaniu odpadów na tzw. zielonej liście są poddawane szczególnej kontroli. Niektóre nieuczciwe firmy próbują wwozić do krajów członkowskich UE odpady z bursztynowej listy, które powinny uzyskać niezbędne zezwolenia.” – skomentował Paweł Ciećko, Główny Inspektor Ochrony Środowiska.

W tym przypadku Główny Inspektorat powiadomił norweskie władze o nielegalnym przemieszczaniu odpadów i wszczął postępowanie administracyjne. Statek z transportem wraca do Norwegii.

Źródło: swinoujskie.info

Dodaj komentarz