fbpx

Wino i ser pozytywnie wpływają na zdolności poznawcze

Z badań przeprowadzonych przez naukowców z USA wynika, że regularne spożywanie m.in. sera i czerwonego wina ma związek z lepszą sprawnością umysłową u osób w średnim i starszym wieku. Ich wnioski opublikowane zostały w czasopiśmie „Journal of Alzheimer’s Disease” (DOI: 10.3233/JAD-201058).

Badacze z Iowa State University analizowali dane pochodzące z bazy UK Biobank dotyczące 1787 Brytyjczyków w wieku 46 – 77 lat.

Testy zdolności poznawczych (głównie związane z myśleniem abstrakcyjnymi i rozwiązywaniem problemów) przeprowadzano trzykrotnie (w latach 2006 – 2010, 2012 – 2013 i 2015 – 2016). Również trzykrotnie uczestnicy wypełniali kwestionariusze dotyczące spożycia 49 produktów, w tym świeżych i suszonych owoców, surowych i gotowanych warzyw, tłustych i chudych ryb, przetworzonego mięsa, drobiu, wołowiny, wieprzowiny, jagnięciny, sera, chleba, płatków owsianych, herbaty, kawy, piwa, czerwonego i białego wina, szampana i wysokoprocentowych napojów alkoholowych.

Co ciekawe, w grupie produktów, których obecność w diecie w największym stopniu sprzyjała sprawności umysłowej, znalazły się ser, czerwone wino, jagnięcina (spożywana raz w tygodniu), jednak już nie inne rodzaje mięsa.

U osób z grupy ryzyka choroby Alzheimera (z historią demencji w rodzinie lub posiadających gen APOE4) spożycie soli związane było z gorszymi wynikami testów.

Randomizowane badania kliniczne pomogą ustalić, czy wprowadzenie prostych zmian w codziennym jadłospisie może pomóc dłużej cieszyć się dobrą sprawnością umysłową – komentują autorzy.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Dodaj komentarz