fbpx

Krople do oczu z kurkuminą mogą zahamować rozwój jaskry

Eksperci odkryli, że wkrapianie do oczu roztworu kurkumy może zahamować ślepnięcie u pacjentów z jaskrą. Zespół okulistów z University College London opracował krople do oczu zawierające kurkuminę, które mogą pomóc zahamować rozwój choroby.

Naukowcy z Instytutu Okulistyki UCL i School of Pharmacy podawali krople do oczu z kurkumą szczurom, cierpiącym na chorobę oczu, odpowiadającą jaskrze. Szczury otrzymywały lek dwa razy dziennie przez trzy tygodnie.

Wyniki opublikowane w czasopiśmie Scientific Reports wskazują na znaczne zmniejszenie utraty komórek nerwowych oka po trzytygodniowym leczeniu. Kurkumina jest od dawna stosowana w medycynie alternatywnej a podana doustnie może chronić osoby chorujące na jaskrę przed ślepotą.

Naukowcy nie poprzestają jedynie na tworzeniu i testowaniu kropli. Eksperci mają nadzieję przeprowadzić dalsze testy, które pokażą, czy krople do oczu mogą być również stosowane jako narzędzie diagnostyczne dla innych chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera.

 

Źródło: tylkomedycyna.pl

Więcej o leczniczych właściwościach kurkuminy przeczytasz TU:

Dodaj komentarz