fbpx

Polka wygrała światowy ultramaraton. Rekord biła w trakcie… miesiączki!

Największe ultramaratonki i lekkoatletki: Camille Herron, Lonah Chemtai Salpeter, a teraz także polska rekordzistka w maratonie Spartan – Dominika Stelmach – przełamują menstruacyjne tabu i dzielą się trudami w uprawianiu sportu podczas okresu. ” Oj, kobiety, bieg drugiego dnia to przecież dramat”!

Zdobywają najwyższe laury w ultramaratonach niejednokrotnie mierząc się z bólem i dyskomfortem związanym z miesiączką. Niestety wciąż wiele biegaczek wstydzi się mówić o swoich dolegliwościach. Nowa rekordzistka w ultramaratonie Spartan, polska biegaczka – Dominika Stelmach przerywa milczenie.

Dominika Stelmach – 40-letnia biegaczka, która w tym roku została rekordzistką w biegu na 152 km w izraelskim Tel Aviv wyznała, że tegoroczny bieg Spartan był wyjątkowo trudny. Nie tylko ze względu na wysoką temperaturę, ale również z powodów fizjologicznych. Stelmach pokonała cały odcinek biegu podczas drugiego dnia miesiączki, czyli w czasie kiedy ból i krwawienie są najsilniejsze.

Niestety, obowiązkowe wizyty w toalecie (co 2 godziny), nieco wybijały mnie z rytmu. Niemniej do 75 km biegło mi świetnie, na luzie. Potem przyszedł pierwszy kryzys z przegrzania. Mąż w swoim stylu, zamiast motywować, już namawiał do powrotu do hotelu. Żołądek nie pomagał — opisała na Instagramie.

Polska ultramaratonka nie jest wyjątkiem w dzieleniu się intymnymi szczegółami kobiecej fizjologii. Jakiś czas temu najbardziej utytułowana ultramaratonka ze Stanów Zjednoczonych – Camille Herron – podczas wywiadu szczerze opowiedziała, z jakim bólem i dyskomfortem mierzyła się podczas słynnego biegu Western States. Izraelska lekkoatletka – Lonah Chemtai Salpeter – po igrzyskach olimpijskich w Tokio wyznała, że już czas najwyższy, aby „znormalizować rozmowę wokół bycia kobietami sportowcami”.

Te przykłady pokazują, że dodatkowe trudności, z jakimi mierzą się kobiety w sporcie wymagają upowszechnienia i otwartej rozmowy – nie tylko w kwestii miesiączki, ale również kobiecego zdrowia hormonalnego, które tak bardzo różni się od tego męskiego. Cieszymy się, do grona odważnych ultramaratonek dołącza również Polka. Dominiko, gratulujemy wygranej i czekamy na kolejne!

 

Camille Herron (@runcamille) • Zdjęcia i filmy na Instagramie

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka

Źródła: Instagram | Ofeminin

Zdjecie główne: dominikastelmach.pl

Dodaj komentarz