fbpx

Powstał przełomowy test. Wykryje autyzm nawet u niemowląt

Wystarczy pasmo długości zaledwie 1 cm, by „wykryć wyraźny rytm autyzmu” – stwierdził współzałożyciel start-upu LinusBio – dr Manish Arora. Ten przełomowy test pozwoli wykryć autyzm nawet u niemowląt.

 

Naukowcy ze start-upu LinusBio opracowali innowacyjny test, który pozwoli wykryć autyzm szybciej niż inne metody diagnostyczne. Wystarczy jedynie pobrać niewielką próbkę włosów od niemowlęcia i przebadać ją w laboratorium pod kątem zawartości określonych metali ciężkich – takich jak aluminium, ołów, kadm, cynk, miedź i arsen. Najnowsze badania sugerują, że dzieci z autyzmem cechuje wyższe stężenie tych pierwiastków niż u reszty społeczeństwa.

Test stworzony przez Linus-Bio polega na usunięciu wierzchniej warstwy włosa, aby wykonać pomiary w jego głębszej strukturze – konkretnie w 650 punktach na każdy centymetr włosa. Im więcej śladów metali, tym większe prawdopodobieństwo postawienia diagnozy u dziecka. Twórcy mówią, że to przełomowe odkrycie. Przypomnijmy, że do tej pory nie istniały miarodajne badania, które pozwalałyby zdiagnozować dziecko przed 4-6 rokiem życia.

Nowy test będzie mógł być przeprowadzany na niemowlętach, które ukończyły pierwszy miesiąc życia. Jak powiedziała w rozmowie z „NBC” dr Andrea Baccarelli, profesor nauk o zdrowiu na Uniwersytecie Columbia, „technologia jest niezwykle nowatorska. Wykorzystanie włosów i rodzaj pomiarów, które są przeprowadzane, są innowacyjne”.

Zastosowanie testu gwarantuje wysoką skuteczność – aż 81 proc. Test prawidłowo zidentyfikował autyzm u 96,4 proc. dzieci i wykluczył zaburzenie u 75,4 proc. dzieci, które nie miały autyzmu.

 

 

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka

Źródło: PoradnikZdrowie.pl

Dodaj komentarz