fbpx

Pospolite kury czynią mieszkańców domu opieki zdrowszymi i szczęśliwszymi

Pani Morris jest rezydentką Whiddon Kelso – domu opieki dla osób starszych, gdzie żyją cztery chińskie jedwabiste kury, którymi opiekują się mieszkańcy. Kury są tam włączane w aktywność twórczą i społeczną mieszkańców ośrodka.

„Dorastałam ze zwierzętami – kurczakami, kaczkami, fretkami, psami, srokami. Jakiegokolwiek zwierzęcia nie wymienisz, mieliśmy je wszystkie. Kiedy teraz głaszczę kurczaki, czuję się jak w domu i przywołuje to wiele miłych wspomnień” – powiedziała pani Morris. Kobieta opiekuje się kurami od rana do wieczora i przyznała, że ​​czasem martwi się obecnością lisów. „Tak długo, jak nie spuszczam ich z oczu, są bezpieczne” – powiedziała.

 

Jednak projekt HenPower (program wdrażany w ośrodku) to coś więcej niż tylko hodowanie i opieka nad kurami. „Obejmuje on kreatywne działania i zapewnia mieszkańcom domu opieki wiele możliwości nawiązywania nowych przyjaźni i tworzenia głębszych więzi. To naprawdę może odmienić ich doświadczenia związane z domem opieki i poprawić zarówno ich jakość życia jak i ogólny stan zdrowia.” „Kurczaki zapewniają mieszkańcom doskonałą okazję do nawiązania kontaktu np. poprzez zajęcia plastyczne i rzemieślnicze inspirowane HenPower. Mieszkańcy domu dzielą się też wrażeniami związanymi z trzymaniem kurczaków – kury to świetny początek rozmowy” – powiedziała Karn Nelson, dyrektor generalny ds. Strategii i Innowacji w Whiddon. „Niektórzy mieszkańcy wolą opiekować się kurczętami, inni uwielbiają spędzać czas na ich głaskaniu, co ma bardzo uspokajający efekt.” „Kurczaki pomogły też nawiązać głębsze więzi z młodszymi osobami, na przykład u Marie i jej prawnuków, kurczaki to pierwsza rzecz, o której rozmawiają podczas wizyty” – powiedziała Nelson.

HenPower to program kreatywnego, godnego i zdrowego starzenia się, opracowany przez brytyjską organizację charytatywną, Equal Arts. Dom opieki Whiddon był pierwszym, który sprowadził ten program do Australii. „HenPower został pomyślnie przetestowany w czterech domach opieki Whiddon w całej Nowej Południowej Walii i szybko wykazał pojawiające się dzięki niemu korzyści zdrowotne i poprawę samopoczucia u mieszkańców opiekujących się kurami i uczestniczących w działaniach związanych z kreatywnym starzeniem.”

Pani Nelson powiedziała, że ​​jakość życia mieszkańców po wprowadzeniu programu HenPower uległa znacznej poprawie. „Zostało to też potwierdzone w jakościowej informacji zwrotnej, w której mieszkańcy opowiadali o łagodzącym efekcie głaskania kurczaków oraz o tym, jak interakcja z nimi sprawiła, że ​​czuli się bardziej szczęśliwi i zapomnieli o swoich zmartwieniach”.

 

Źródło: hellocaremail.com.au

Tłumaczenie: Joanna MM

Dodaj komentarz