fbpx

Jedzenie za plastik. Dzięki tej akcji zebrano 500 ton śmieci!

Pewien właściciel restauracji na indonezyjskiej wyspie Bali oferuje darmowe jedzenie za plastik.  Śmieci przyniesione do niego przez mieszkańców wyspy wymienia na ryż.  Akcja przerosła najśmielsze oczekiwania- w ciągu pierwszego roku przetworzono już 500 ton odpadów!

Podczas gdy pandemia zablokowała całkowicie turystykę na bardzo popularnej indonezyjskiej wyspie Bali, pewien miejscowy restaurator próbował rozwiązać problem zanieczyszczenia plastikiem, oferując ryż w zamian za przyniesienie plastikowych odpadów. Mężczyzna uruchomił system barterowy, aby pomóc “oczyścić duszę natury” i złagodzić trudności ekonomiczne swoich sąsiadów. Pierwsze “plastikowe wymiany” miały miejsce  w maju 2020 roku w jego rodzinnej wiosce.

Reakcja była natychmiastowa – w ponad 200 wioskach na indonezyjskiej wyspie zebrano ponad 500 ton plastiku, za który organizatorzy rozdali ponad 550 ton ryżu.

Piękne plaże na Bali stworzyły gospodarkę, która czerpie 50% PKB z samej turystyki. Ale kiedy COVID-19 uziemił linie lotnicze na całym świecie, a główny dostawca wczasowiczów z Bali, Australia, został objęty ścisłą blokadą, pracownicy przemysłu turystycznego musieli wrócić do swoich rodzinnych wiosek. Ludzie zamknięci w domach zaczęli produkować więcej śmieci i zanieczyszczenie plastikiem gwałtownie wzrosło.

jedzenie za plastik

Pomyślałem sobie, że jeśli to działa w mojej wiosce, to będzie działać również w innych miejscach” – powiedział CNN Made Janur Yasa, założyciel Plastic Exchange. “Równocześnie zdałem sobie sprawę, że ta akcja zatacza znacznie większe kręgi niż kiedykolwiek sobie wyobrażałem“.

Lokalne grupy sąsiedzkie zwane Banjars zaczęły organizować zbiórki plastiku raz w miesiącu i objęły lasy, miasta i plaże.
Lokalna gazeta Bali Tribune donosi, że w jednym dwugodzinnym okresie w sierpniu tego roku, dzięki Plastikowej Giełdzie w wiosce Saba zebrano dwie tony plastiku. Projekt Yasa zaczął też zmieniać świadomość i nastawienie mieszkańców wyspy.

Teraz ludzie zaczynają rozumieć, że plastikowe odpady muszą być sortowane i zbierane, a następnie wymieniane. Są nawet tacy, którzy codziennie zbierają plastik na ulicach,” wyjaśnił dyrektor Saba Banjar, Kadek Merta Anggara.

Najczęściej oddawanym plastikiem są jednorazowe torby – szokujące, jeśli weźmie się pod uwagę sukces Bye-Bye Plastic Bag, innego ruchu zbierania plastiku na Bali, który skupiał się wyłącznie na jednorazowych torbach, ale plastikowe butelki i opakowania są również bardzo powszechne.
Balijczycy żyją w zgodzie z naturą” – mówi Yasa. “Tradycyjnie wierzymy, że natura ma duszę. Ludzie troszczą się o środowisko. Ale zanieczyszczenie plastikiem na Bali wynika z braku edukacji i praktyki.”

jedzenie za plastik

Yasa współpracuje z małą firmą, która wysyła cały zebrany przez niego plastik na znacznie większą wyspę Jawę. Tam zostaje poddany recyklingowi, ponieważ na Bali nie ma takiej infrastruktury. Sprzedaż tego surowca pozwala na zakup ryżu od plantatorów na Bali, wspierając lokalną gospodarkę.
Według Yasy, zbieranie i recykling plastiku nie jest już uciążliwe i bezcelowe, mówi, że dla wielu stało się “sexy” i “fajną rzeczą do zrobienia”.

Niech tak pozostanie jak najdłużej.

 

Opracowanie: Agata Pałach, autorka bloga Nigdy za późno, o podróżach, życiowych zmianach i języku angielskim.
Źródło: Good News Network

 

 

One thought on “Jedzenie za plastik. Dzięki tej akcji zebrano 500 ton śmieci!

Dodaj komentarz