fbpx

Oscary 2023. “IO” Skolimowskiego na krótkiej liście w kategorii “najlepszy film międzynarodowy”

“IO” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego znalazł się na shortliście tytułów, które powalczą o Oscara w kategorii film międzynarodowy. Kilka dni temu Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła krótkie listy tytułów w 10 kategoriach.

Amerykańska Akademia Filmowa opublikowała krótkie listy w 10 kategoriach. Nominacje do 95. ceremonii rozdania Oscarów zostaną ogłoszone we wtorek, 24 stycznia 2023 r. Ceremonia rozdania nagród zaplanowana jest na niedzielę 12 marca.

Na krótkiej liście nominowanych w kategorii najlepszy film międzynarodowy poza “IO” znalazły się takie tytuły jak “Cairo Conspiracy”, “Argentyna, 1985”, “The Quiet Girl”, “W gorsecie”, “Return to Seul”, “Bliżej”, “Holy Spider”, “Saint Omer”, “Na Zachodzie bez zmian”, “Bardo, fałszywa kronika garści prawd”, “Last Film Show”, “Turkusowa suknia”, “Joyland” “Decision to Leave”.

“IO” Jerzego Skolimowskiego, obraz luźno nawiązujący do zaliczanego do klasyki kina francuskiego “Na los szczęścia, Baltazarze!” Roberta Bressona z 1966 r.

Tytułowym bohaterem jest osiołek, który występuje w cyrku z młodą artystką o pseudonimie Kasandra (Sandra Drzymalska – red.). Dziewczyna troskliwie się nim opiekuje, a IO darzy ją bezwarunkową miłością

Niestety, kiedy po demonstracji przeciwników wykorzystywania zwierząt do cyrku wkraczają komornicy, owa dwójka musi się rozdzielić. Osiołek trafia do stajni, a później jeszcze kilkukrotnie zmienia właścicieli.

Opiekę nad nim sprawują m.in. kierowca tira (Mateusz Kościukiewicz – red.) i włoski ksiądz (Lorenzo Zurzolo – red.), który zabiera zwierzę do posiadłości hrabiny (Isabelle Huppert – red.).

Współscenarzystką i współproducentką “IO” jest Ewa Piaskowska. Za zdjęcia odpowiada Michał Dymek (część z nich zrealizowali Michał Englert i Paweł Edelman – red.), a za montaż – Agnieszka Glińska.

 

Źródło: polsatnews.pl

 

 

 

Dodaj komentarz