fbpx

35 ton odpadów. Plastik z oceanu zamieniono w dzieła sztuki

Wspaniałe rzeźby przedstawiające kolorowe morskie zwierzęta podróżują po Ameryce – a każdy element tego dzieła stanowił niegdyś odpadki wyrzucone przez ocean w stanie Oregon, w USA. Monumentalne rzeźby wykonano z 35 ton plastiku zebranego przez wolontariuszy wzdłuż  wybrzeża.

Cały plastik z Oceanu Spokojnego został zebrany i posortowany przez wolontariuszy, a następnie uformowany przez artystów w piękne instalacje, które są obecnie prezentowane w Tennessee, Michigan i innych miejscach.

Projekt Washed Ashore stara się przekazać przesłanie o ochronie oceanów poprzez sztukę – ratowanie piękna poprzez tworzenie piękna.

Projekt wystartował w 2010 roku i od tego czasu udało się oczyścić prawie 500 km plaż i przetworzyć 27 ton śmieci, a wszystko po to, by stworzyć 86 charyzmatycznych dzieł sztuki, takich jak Błękitny Marlin Flash, Pingwin Gertruda, Rekin Chompers, Jesiotr Stanley czy Amerykańska rozGwiazda 

To brzydki problem z pięknym rozwiązaniem – mówi Brad Parks, dyrektor projektu Washed Ashore.

W sponsorowanych przez Washed Ashore akcjach sprzątania plaż wzięło udział ponad 14 000 wolontariuszy. Wielu z nich nie tylko przeczesuje plaże, ale także sprząta i sortuje plastikowe odpady według wielkości i koloru.

 

plastik

Proces zbierania śmieci jest często momentem, w którym artyści przechodzą przez proces twórczy, wyobrażając sobie, w jaki sposób można by przekształcić te śmieci. Tak było w przypadku rzeźby kostery rogatej (charakterystycznej ryby w kolorze żółtym –przyp.tłumacza) która powstała po znalezieniu dużej żółtej boi i kasku. Olbrzymi pingwin z kolei został wykonany prawie w całości z czarnych japonek, które są jednym z najłatwiej zauważalnych odpadów w rzeźbach.

plastik

Instytut Sztuki i Edukacji Ekologicznej Artula po raz pierwszy umożliwił i wsparł Washed Ashore, organizując pobyt dla artystów nad Oceanem Spokojnym w Bandon w stanie Oregon. Od tego czasu instytut wielokrotnie wspierał wysiłki Washed Ashore, aby ich rzeźby mogły wyruszyć w drogę po Stanach Zjednoczonych z ważnym przesłaniem.

Galerię rzeźb zobaczysz TU.

plastik

Na podobny temat przeczytasz TU.

Źródło: Good News Network

Opracowanie: Agata Pałach, autorka bloga Nigdy za późno, o podróżach, życiowych zmianach i języku angielskim.

One thought on “35 ton odpadów. Plastik z oceanu zamieniono w dzieła sztuki

Dodaj komentarz