fbpx

Powstała ogólnopolska pomoc E-Psychologiczna “Psychologowie dla społeczeństwa”

Nieodpłatnie, bezinteresownie, przez Internet – to trzy zasady “Psychologów dla społeczeństwa”. PDS tworzy w tej chwili już ponad 200 specjalistów, którzy w dwa dni “zwołali” się w internecie, by pomagać Polkom i Polakom w czasie pandemii koronawirusa. W pierwszym rzędzie chcą wesprzeć pracowników służby zdrowia, osoby objęte kwarantanną i tych, którzy potrzebują natychmiastowej pomocy psychologicznej.

“Mieszkamy w różnych częściach Polski, a naszym celem jest niesienie bezinteresownej pomocy tym, którzy tego potrzebują” – piszą założyciele PDS i dodają: “Jako specjaliści zajmujący się zdrowiem psychicznym chcemy okazać wsparcie ciężko pracującym przedstawicielom innych zawodów medycznych i całemu społeczeństwu”. W tym celu powstała strona https://www.psychologowie-dla-spoleczenstwa.pl, którą niedługo uzupełni profil na Facebooku.

Pandemia koronawirusa wstrząsnęła fundamentami życia codziennego w Polsce. Strachowi o zdrowie, przyszłość i bliskich towarzyszą też inne obawy. COVID-19 spowodował wielkie problemy gospodarcze. Wiele małych i średnich firm znalazło się na krawędzi upadku.

Ciężkie chwile przeżywają też Seniorzy. Samotni, odcięci od świata w swoich mieszkaniach, czasami pozbawieni wsparcia. Nic dziwnego, że wiele osób w Polsce przechodzi bardzo ciężkie chwile i potrzebuje natychmiastowej pomocy psychologa lub psychoterapeuty.

Komu pomożemy?

“Szczególnie narażone na pogorszenie się funkcjonowania psychicznego są osoby bezpośrednio zagrożone infekcją w związku z wykonywanymi obowiązkami zawodowymi, osoby objęte kwarantanną i wszyscy ci, którzy ze względu na wprowadzone środki ostrożności stracili codzienne źródło dochodu” – napisali założyciele PDS.

Dla osób przeżywających załamania psychiczne dodatkowym problemem jest bardzo utrudniony dostęp do pomocy psychologicznej, spowodowany przez narzucone nam ograniczenia w ruchu. Dlatego specjaliści z PDS będą udzielać pomocy przez Internet.

Wsparcie udzielane jednej osobie obejmie maksymalnie 3 e-sesje psychoterapeutyczne trwające od 30 do 50 minut. PDS planuje działać do końca marca, ale termin może ulec zmianie w miarę zmian sytuacji w kraju.

Osoby potrzebujące wsparcia mogą zgłosić się bezpośrednio do wybranego specjalisty. Namiary do każdego z nich znajdziecie na stronie internetowej PDS w dziale Kontakt.
Dla Seniorów, którzy nie są z internetem “za pan brat” – specjaliści będą udzielać porad telefonicznie (numery znajdują się na stronie internetowej)

Czym nie możemy się zająć?

“Psychologowie dla społeczeństwa” powstali na czas epidemii i będą pomagać ludziom nią dotkniętym. Dlatego proszą, by nie traktować ich jak “przychodni” i dokładnie wymieniają, czym nie mogą się zająć w ramach swojej akcji.

“Nie możemy zająć się psychoterapią rozumianą jako leczenie występujących zaburzeń psychicznych, inaczej mówiąc, trudnościami które są trwałe i nie pojawiły się po wprowadzeniu stanu epidemii” – informują na swojej stronie internetowej.

Pomysłodawcą inicjatywy “Psychologowie dla społeczeństwa” jest Krystian Rubacha, psycholog i psychoterapeuta z Torunia i Warszawy. Duże znaczenie dla powstania PDS miała też istniejąca już od pewnego czasu grupa internetowa „Psychologowie – forum pomocy koleżeńskiej” i „Psychoterapeuta psychoterapeucie przyjacielem”.

Osoby do kontaktu z mediami:

  • Małgorzata Libman-Sokołowska tel. 501 687 925, email: malgo.libman@gmail.com
  • Krystian Rubacha tel. 793 737 577, email: krystianrubacha@gmail.co
  • Marcin Grudzień tel. 604 527 650, email: matin.grudzien@gmail.com

 

Dodaj komentarz