fbpx

Wybudzono pacjentkę podczas operacji. Miała wykonywać polecenia

W jednym z lubelskich szpitali przeprowadzono operację mózgu na pacjentce, która była całkowicie świadoma. Kraniotomię wybudzeniową zastosowano w celu kontroli potencjalnych zmian neurologicznych.

Pacjentką szpitala klinicznego nr 4 w Lublinie była 21-letnia kobieta z Ukrainy, pochodząca z Białej Cerkwi pod Kijowem. U pacjentki występowały napady padaczkowe będące wynikiem guza glejowego w mózgu. Choć guz u kobiety został częściowy usunięty na Ukrainie w 2021 r., po dwóch latach problem zaczął powracać. Po zgłoszeniu się pacjentki do szpitala w Lublinie neurochirurdzy zdecydowali się przeprowadzić operację usunięcia pozostałości guza – stosując jednocześnie tzw. kraniotomię wybudzeniową.

Kraniotomia wybudzeniowa, czyli niezwykle rzadko stosowana metoda polegająca na wybudzeniu pacjenta w trakcie trwającej operacji, pozwala komunikować się z pacjentem w trakcie zabiegu. Dzięki temu, lekarze na bieżąco mogą obserwować czy jakikolwiek następny krok nie spowoduje groźnych uszkodzeń neurologicznych.

Operacja na otwartym mózgu jest wysoce ryzykownym zabiegiem – wiele przypadków kończy się możliwym niedowładem kończyn. Wybudzenie pacjentki w trakcie trwania operacji pozwoliło monitorować potencjalnie szkodliwe zmiany. Komunikację z pacjentką prowadzili neuropsycholog oraz tłumacz, który wyjaśniał pacjentce polecenia w języku ukraińskim.

W trakcie zabiegu neurochirurdzy stymulowali elektrodami obszary mózgu odpowiedzialne za mowę, funkcje ruchowe i poznawcze, monitorując czy nie zachodzą niepokojące zmiany. Jak poinformowali pracownicy szpitala klinicznego nr 4 w Lublinie, operacja przeprowadzona na świadomej pacjentce zakończyła się sukcesem.

Opracowanie: Kamila Gulbicka


Źródło:
PoradnikZdrowie.pl

Dodaj komentarz