fbpx

Jeden człowiek i 13-metrowy most. Ten wyczyn zasługuje na film!

“Wielkość człowieka nie zależy od sławy i pieniędzy, ale od tego, co po sobie pozostawił”. To napis widoczny na tabliczce upamiętniającej wyczyn zwykłego rolnika ze Znamirowic. Jan Stach na przekór lokalnym władzom samodzielnie wybudował most, który miał ułatwić codzienne życie.

To było 50 lat temu. Jan Stach, ówczesny rolnik z miejscowości Znamirowice w woj. małopolskim codziennie pokonywał trasę do domu, którą przecinał potok. Budowany wówczas Zalew Rożnowski sprawił jednak, że poziom wody niebezpiecznie się podniósł i zalał drogę do domu rolnika. Żeby przejechać, Jan musiał korzystać ze ścieżki sąsiadów. Jak twierdzi Jacek Turek, sołtys Znamirowic, radny gminy Łososina Dolna i autor książki „Jan Stach. Twórca największego kamiennego mostu”, sąsiedzi próbowali przeszkodzić rolnikowi przemieszczanie się. Byli nawet zdeterminowani do tego stopnia, że zabarykadowali drogę własnym ciałem – sąsiadka położyła się na drodze, żeby Jan nie mógł przejechać powozem. Stach miał wówczas obiecać sobie, że wybuduje kamienny most.

most

Po odmowie pomocy ze strony lokalnych władz rolnik samodzielnie rozpoczął budowę mostu. Był rok 1968, a jego praca potrwała do 1971 r. Imponujących rozmiarów budowla ma 13 m wysokości, 20 m długości, 7,5 m szerokości. Tunel, jaki tworzy, ma sklepienie kolebkowe i wynosi 3 m wysokości. Pod tunelem znajduje się potok płynący do Jeziora Rożnowskiego. Według Jacka Turka to jedyna tego typu kamienna budowla w Polsce.

Dużo szperałem w internecie i różnych publikacjach, jednak nie znalazłem informacji o tak wielkim moście, wzniesionym tylko z kamieni i to przez jedną osobę.

most

W 2021 r. mija 50 lat od budowy mostu. Dziś korzystają z niego mieszkańcy Znamirowic, a jego stabilna konstrukcja posłuży z pewnością kolejnym pokoleniom. W 2011 r. mieszkańcy zamontowali na budowli tabliczkę upamiętniającą wyczyn rolnika. „Wielkość człowieka nie zależy od sławy i pieniędzy, ale od tego, co po sobie pozostawił” – napisali. Dziś Jan Stach uosabia zwykłego bohatera – człowieka, który mimo niesprzyjających okoliczności wziął sprawy w swoje ręce i stworzył coś, co ułatwiło codzienne życie zarówno jemu jak i innym mieszkańcom.

TU znajdziesz inne artykuły na temat interesujących mostów.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: onet.pl

 

Dodaj komentarz