Szwedzi widzą pierwsze efekty 6-godzinnego trybu pracy
Większość zatrudnionych spędza więcej czasu z kolegami z pracy niż ze swoją rodziną. Przeciętny pracownik w USA pracuje około 47 godzin tygodniowo. W takiej sytuacji trudno mówić o posiadaniu życia prywatnego – po powrocie do domu człowiek jest tak zmęczony, że nie ma na nic ochoty. Brak równowagi między sferą zawodową i prywatną prowadzi często do narastającej frustracji i rozdrażnienia. Z tego powodu w jednym ze szwedzkich miast wprowadzono 6-godzinny tryb pracy. W kwietniu 2014 roku władze Göteborga zdecydowały, że taka zmiana zostanie wprowadzona w celach eksperymentalnych – aby sprawdzić, czy to zwiększy produktywność pracowników, a zarazem czy zmniejszą się koszty ich zatrudnienia.
Pierwotnie zasady zaczęły obowiązywać w sektorze publicznym – między innymi w wybranym domu opieki, gdzie czas pracy pielęgniarek został skrócony.
Po wprowadzeniu 6-godzinnego dnia pracy pielęgniarki były bardziej energiczne, mniej zestresowane i chętniej spędzały czas z rezydentami ośrodka. Choć zarządzający musieli zatrudnić dodatkowe osoby, aby móc wprowadzić krótsze zmiany, ta zmiana i tak finansowo się opłaciła.
Podobny system pracy jest już wprowadzany przez szwedzkich pracodawców w firmach prywatnych. Jednym z nich jest Linud Feldt, CEO w marce Filimundus, która zajmuje się mobilnymi aplikacjami. Feldt wprowadził konkretne zmiany, skracając czas pracy i maksymalizując skupienie – zatrudnieni mają między innymi zakaz korzystania z portali social media oraz innych zachowań, które wytrącały ich z rytmu.
Dzięki 6-godzinnemu trybowi pracy ani szefowie, ani pracownicy nie muszą już walczyć z rozproszeniem uwagi za pomocą wprowadzania ciągłych przerw. Wracając do domu wcześniej, zatrudnieni mają więcej energii, żeby spędzać pożytecznie czas z rodziną i realizując własne pasje.
Źródło: fastcoexist.com Foto: pixabay.com
Za to Polacy widzą efekty 12 godzinnego dnia pracy.