fbpx

Szwedzi widzą pierwsze efekty 6-godzinnego trybu pracy

 

Większość zatrudnionych spędza więcej czasu z kolegami z pracy niż ze swoją rodziną. Przeciętny pracownik w USA pracuje około 47 godzin tygodniowo. W takiej sytuacji trudno mówić o posiadaniu życia prywatnego –  po powrocie do domu człowiek jest tak zmęczony, że nie ma na nic ochoty. Brak równowagi między sferą zawodową i prywatną prowadzi często do narastającej frustracji i rozdrażnienia. Z tego powodu w jednym ze szwedzkich miast wprowadzono 6-godzinny tryb pracy. W kwietniu 2014 roku władze Göteborga zdecydowały, że taka zmiana zostanie wprowadzona w celach eksperymentalnych – aby sprawdzić, czy to zwiększy produktywność pracowników, a zarazem  czy zmniejszą się koszty ich zatrudnienia.

Pierwotnie zasady zaczęły obowiązywać w sektorze publicznym – między innymi w wybranym domu opieki, gdzie czas pracy pielęgniarek został skrócony.

eaec8d61542d8903359cfc1aa82a3fd0_XL

Po wprowadzeniu 6-godzinnego dnia pracy pielęgniarki były bardziej energiczne, mniej zestresowane i chętniej spędzały czas z rezydentami ośrodka. Choć zarządzający musieli zatrudnić dodatkowe osoby, aby móc wprowadzić krótsze zmiany, ta zmiana i tak finansowo się opłaciła.

Podobny system pracy jest już wprowadzany przez szwedzkich pracodawców w firmach prywatnych. Jednym z nich jest Linud Feldt, CEO w marce Filimundus, która zajmuje się mobilnymi aplikacjami. Feldt wprowadził konkretne zmiany, skracając czas pracy i maksymalizując  skupienie  – zatrudnieni mają między innymi zakaz korzystania z portali social media oraz innych zachowań, które wytrącały ich z rytmu.

Dzięki 6-godzinnemu trybowi pracy ani szefowie, ani pracownicy nie muszą już walczyć z rozproszeniem uwagi za pomocą wprowadzania ciągłych przerw. Wracając do domu wcześniej, zatrudnieni mają więcej energii, żeby spędzać pożytecznie czas z rodziną i realizując własne pasje.

Źródło: fastcoexist.com  Foto: pixabay.com

One thought on “Szwedzi widzą pierwsze efekty 6-godzinnego trybu pracy

  • 12 września 2023 at 10:40
    Permalink

    Za to Polacy widzą efekty 12 godzinnego dnia pracy.

    Reply

Dodaj komentarz