fbpx

Mężczyzna nosi wyprodukowane przez siebie śmieci

31-letni David Loesche, student rolnictwa ekologicznego na Uniwersytecie w Kassel, postanowił zwiększyć świadomość społeczną na temat ilości generowanych codziennie odpadów. Mężczyzna od 5-ciu tygodni nosi w tym celu śmieci, które wyprodukował. — Moim celem jest pokazanie, że śmieci są naprawdę niewygodnym problemem — wyjaśnia.

David Loesche z miejscowości Kassel w środkowych Niemczech nosi przy sobie wszystkie śmieci, które sam wygenerował. Umieszcza je w specjalnie przygotowanej instalacji, którą zakłada na siebie każdego dnia. Aktywista rozpoczął swoją akcję 5 tygodni temu, od tego czasu nazbierał już ponad 15 kilogramów odpadów.

— To ciągle rosnąca konstrukcja. Ostatnio dobudowałem do niej tył, bo worki znajdujące się z przodu nie były wystarczające — tłumaczy w rozmowie z reporterem niemieckiej telewizji RTL.

Nosi na sobie śmieci

Liczba śmieci, którą nosi ze sobą 31-latek, rośnie z dnia na dzień, co coraz bardziej ogranicza jego codzienne funkcjonowanie.

— Myślę, że to ostatni tydzień, w którym jestem w stanie funkcjonować samodzielnie — oceniał już 13 stycznia.

Problemy od pewnego czasu zaczęło sprawiać mu m.in. wchodzenie po schodach, zaczyna również potrzebować pomocy przy ubieraniu się.

Akcja studenta ma zwrócić uwagę na problem generowania nadmiernych ilości odpadów. David Loesche podkreśla, że jego zdaniem ograniczenie liczby śmieci, jakie każdego dnia lądują na wysypiskach, może udać się wyłącznie przy zaangażowaniu pojedynczych osób.

— Moim celem jest pokazanie, że śmieci są naprawdę niewygodnym problemem. Normalnie nie czujemy ich jednak na naszym ciele — zaznacza.

— Jeśli chcemy dotrzeć do sedna sprawy, musimy zadać sobie pytanie: dlaczego zużywamy tyle jednorazowych opakowań? – wyjaśnia student rolnictwa ekologicznego.

Jak dodaje, w jego opinii obecnie nie ma wystarczających bodźców dla firm, które skłoniłyby je do szybszego poszukiwania alternatywnych rozwiązań dla jednorazowych opakowań czy do ich oferowania. Zdaniem Leoschego do tego potrzeba indywidualnych działań. Student zaznacza jednak, że jego celem nie jest moralizowanie innych, a jedynie przykucie ich uwagi.

Ile śmieci generujemy każdego dnia?

Według niemieckiego Federalnego Urzędu Statystycznego na jednego mieszkańca w 2021 roku przypadały 483 kilogramy wyprodukowanych odpadów. Problem, na który chce zwracać uwagę David Loesche, dotyczy jednak nie tylko Niemiec. Według GUS w 2021 roku statyczny Polak wytworzył średnio 358 kilogramów śmieci. W całym kraju zebranych zostało 13,7 miliona ton odpadów komunalnych, z których aż 85,8 procent odebrano z gospodarstw domowych. Jeszcze rok wcześniej wartości te wynosiły odpowiednio 342 kilogramów na mieszkańca kraju oraz 13,1 miliona ton łącznie.

Źródło: ENEX, PAP, destatis.de

Dodaj komentarz