fbpx

Pierwszy sparaliżowany pacjent leczony komórkami macierzystymi odzyskał sprawność w kończynach

21-letni Kristopher Boesen przeżył wypadek samochodowy, w którym, w wyniku odniesionych obrażeń, został sparaliżowany od szyi w dół. Lekarze ostrzegali rodziców Krisa, że ​​ich syn nigdy nie będzie w stanie samodzielnie funkcjonować. Na horyzoncie pojawiła się jednak możliwość eksperymentalnego leczenia, które mogło przywrócić sprawność kończyn.

Krisowi zaproponowano możliwość przeprowadzenia zabiegu z udziałem komórek macierzystych, które posiadają zdolność naprawy uszkodzonej tkanki nerwowej poprzez wymianę uszkodzonych komórek. Zabieg nie gwarantował przywrócenia sprawności, jednak zdecydowano się na niego.

Dr Liu, który przeprowadził zabieg powiedział: „Zazwyczaj pacjenci po urazie rdzenia kręgowego poddawani są operacji, która stabilizuje kręgosłup, ale w niewielu przypadkach przywraca to funkcje motoryczne lub sensoryczne. W tym badaniu przeprowadzamy procedurę testową, która może poprawić funkcje neurologiczne. Przywrócenie tego poziomu funkcji może znacząco poprawić codzienne życie pacjentów z poważnymi urazami kręgosłupa.”

Po zaledwie 3 tygodniach terapii Kris zaczął wykazywać oznaki poprawy, a w ciągu 2 miesięcy mógł odebrać telefon, napisać na kartce swoje nazwisko i samodzielnie obsługiwać wózek inwalidzki. Udało się przywrócić funkcje dwóch poziomów rdzenia kręgowego, co znacznie usprawniło zdolności ruchowe.

 

Czytaj więcej na: zmianynaziemi.pl

Dodaj komentarz