fbpx

Piwo z Polski uznane najlepszym piwnym stylem świata

Piwo z Grodziska zdobyło tytuł najlepszego stylu piwa na świecie. W klasyfikacji opracowanej przez serwis Taste Atlas, opartej na opiniach internautów, wyprzedziło ono renomowane style piwne z takich krajów jak Niemcy, Belgia, Czechy i Anglia.

Taste Atlas to portal specjalizujący się w opracowywaniu rankingu kulinarnego oraz przewodników po kuchniach całego globu. Bazując na sprawdzonych ocenach użytkowników, serwis przygotował listę najlepszych stylów piwa na świecie. Głosowanie trwało do końca marca, a gotowe zestawienie opublikowano w poniedziałek.

Najlepszy piwny styl

Na szczycie rankingu z wynikiem 4,6/5 uplasowało się polskie piwo grodziskie. „To tradycyjny styl piwa, warzony z wędzonego bukowym dymem słodu pszenicznego. Charakteryzuje się lekkością, obfitą pianą i niską zawartością alkoholu (2,5-3,3 proc.). Jego aromat i smak łączą wędzone, bukowe nuty z ziołowymi, kwiatowymi i korzennymi akcentami” – tak opisano zwycięskie piwo.

Styl piwny z Polski pokonał tym samym najbardziej znane style piwne z Niemiec, Belgii, Czech i Anglii. Za grodziskim na miejscach drugim i trzecim w rankingu znalazły się belgijskie piwa: Tripel oraz Lambic. Pozostałe miejsca w pierwszej dziesiątce zajęły kolejno: niemiecki Weissbier, czeski Pilsner, angielski Imperial Stout, belgijski Dubbel, niemiecki Helles, belgijski Witbier i niemiecki Dunkel.

„Rankingi opracowane przez Taste Atlas nie mają na celu stanowić ostatecznej oceny w kwestii jedzenia. Ich głównym zadaniem jest promowanie wyśmienitej, lokalnej kuchni, pielęgnowanie dumy z tradycyjnych potraw oraz pobudzanie zainteresowania daniami, których dotąd nie miała się okazji spróbować” – podkreśla serwis.

Piwo grodziskie

Grodziskie to odmiana piwa pszenicznego wywodząca się z Wielkopolski, dostępna na rynku również pod nazwami Grätzer, Grodzisz czy Piwo z Grodziska. Historia tego rodzaju piwa sięga czasów średniowiecza, a w Grodzisku Wielkopolskim produkowane było co najmniej od XVI wieku. Jedno z powojennych ogłoszeń reklamowych wskazywało, że początki piwa sięgają roku 1301. Produkcję piwa zatrzymano w 1993 roku z powodów ekonomicznych, by po 20 latach ją wznowić.

— Grodziskie to górnej fermentacji piwo pszeniczne, warzone w beczkach z dębu lub buka. Dwutlenek węgla obecny w piwie powstaje naturalnie dzięki działaniu drożdży. W wyniku tego procesu na dnie butelki tworzy się osad — wyjaśniał w 2013 roku Marian Bochyński, kolekcjoner pamiątek związanych z tym trunkiem.

 

Dodaj komentarz