fbpx

Metro Warszawskie realizuje ekologiczny projekt

Na obszarach zielonych warszawskiej Stacji Techniczno-Postojowej Metra na Kabatach zainstalowano nowe skrzynki lęgowe dla ptaków oraz domy dla owadów. Planowane są także dodatkowe ule oraz poszerzenie powierzchni łąk pełnych kwiatów.

Na terenie warsztatowo-technicznej Stacji Techniczno-Postojowej Kabaty dla Metra Warszawskiego rośnie prawie 300 drzew. W koronach tych drzew oraz na przyległych łąkach zamieszkuje wiele gatunków ptaków, takich jak szpaki, jerzyki, wróble, jaskółki, dzięcioły i sowy.

„Aby pomóc przetrwać ptakom postępujące zmiany w środowisku naturalnym i pozwolić im na bezpieczne osiedlanie się w ekosystemie miejskim bez ryzyka utraty lęgu, na drzewach przy STP Kabaty montowane są kolejne budki lęgowe. Są najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na ochronę ptaków. Tak jest od momentu powstania Stacji Techniczno-Postojowej, czyli od 1995 roku” – czytamy w komunikacie stołecznego ratusza.

W okresie wiosennym nabyto 120 skrzynek lęgowych w trzech różnych wielkościach. Są one instalowane na drzewach na obszarze STP Kabaty. Część z nich zastępuje najbardziej zużyte budki, natomiast reszta jest umieszczana w nowych, atrakcyjnych dla ptaków lokalizacjach.

Nie tylko dla pszczół

„To nie jedyne działania proekologiczne zaplanowane w okresie wiosennym na terenie STP Kabaty. W tutejszej pasiece postawione zostaną kolejne dwa ule. Tym samym w bieżącym sezonie będzie tu już mieszkać siedem rodzin pszczelich. ” – podkreślają stołeczni urzędnicy.

Specjalnie z myślą o owadach zapylających Metro Warszawskie założyło 807 metrów kwadratowych łąk kwietnych, a w tym roku planuje wysianie kolejnych 300

W lecie na tym terenie kwitnie wiele różnorodnych gatunków roślin miododajnych, takich jak maki, chabry, wiesiołki, jaskry i kąkole. Łąki pełne kwiatów dostarczają nektaru i pyłku dla owadów zapylających. Dla tych owadów przygotowano również specjalne domki wykonane z naturalnych materiałów, takich jak trzcina czy bambus, zwane popularnie hotelami dla owadów.

„Szczególnie potrzebne na wiosnę, kiedy owady składają jaja. Z kolei latem takie domki zapewniają nocleg i schronienie, a jesienią miejsce do przezimowania. To również doskonała ochrona dla owadów zapylających przed deszczem, mrozem oraz drapieżnikami” – dodano w komunikacie.

 

Dodaj komentarz