fbpx

Filharmonia w Szczecinie na liście 200 najważniejszych dzieł współczesnej architektury na świecie

Szczecin, znany z pełnej dynamiki rozwoju i ciekawych propozycji kulturalnych, może pochwalić się wyjątkowym obiektem. Mowa o Filharmonii Szczecińskiej, której siedziba mieści się przy ul. Małopolskiej 48, na miejscu zniszczonego pod koniec II wojny światowej secesyjnego budynku koncertowego.

Jest to miejsce wyjątkowe nie tylko ze względu na swą działalność artystyczną, ale również ze względu na architekturę. Jak mówią projektanci w komentarzu do przewodnika C.guide, to budynek stworzony dla miasta w północnej Polsce, które w ramach rekonstrukcji zdecydowało się odtworzyć skrzyżowanie, przy którym stał przedwojenny Konzerthaus.

— Jesteśmy dumni, że mogliśmy znaleźć się w gronie wybitnych realizacji, które zachwycają ludzi na całym świecie, i po raz kolejny gratulujemy autorom projektu — informuje Katarzyna Plater-Zyberk, rzecznik prasowy Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, opisując znalezienie się wśród ikon współczesnej architektury. — Po niemal dziewięciu latach od otwarcia budynek filharmonii nadal znajduje uznanie i otrzymuje kolejne wyróżnienie – jako jedyna realizacja z Polski znalazł się w prestiżowym gronie 200 najbardziej znaczących dzieł architektury współczesnej na świecie — mówi.

Zachowując ślad historyczny, Szczecin odzyskał miejsce o centralnym i symbolicznym znaczeniu – Zakątek, od którego filharmonia mogła rozpocząć proces przekształcania miasta. Ta nieoczywista inicjatywa, stworzona by ożywić centrum miasta, pokazuje jak niezwykłe znaczenie dla społeczności lokalnej może mieć miejsce kultury.

“Filharmonia w Szczecinie to jeden z najciekawszych spośród dwustu budynków na świecie” – mówi Dorota Serwa, dyrektor filharmonii. Nagrody, które zdobywa filharmonia, stają się dodatkowym bodźcem dla turystów, którzy chcieliby odwiedzić to miejsce.

Choć przez cały lipiec obiekt będzie zamknięty z powodu przerwy sezonowej, już w sierpniu znowu otworzy swoje drzwi dla zwiedzających. Wkrótce mają zostać ogłoszone terminy zwiedzania na przyszły miesiąc, co da wszystkim chętnym możliwość odkrycia tego unikalnego miejsca.

Filharmonia w Szczecinie to więcej niż miejsce koncertów – to symbol odrodzenia i nowoczesności, który łączy tradycję z przyszłością, tworząc miejsce, które zasługuje na miejsce na kulturalnej mapie nie tylko Polski, ale i świata.

Dodaj komentarz