fbpx

W Nowej Zelandii otwarto pierwszy szpital tylko dla ptaków kiwi

Na Północnej Wyspie Nowej Zelandii otwarto pierwszą placówkę medyczną dedykowaną wyłącznie opiece nad kiwi północnym, symbolicznym ptakiem tego kraju. W tym specjalistycznym szpitalu, ptaki te, które są ranne lub chore, otrzymują wszechstronną opiekę, aby mogły zostać wypuszczone z powrotem na wolność. Instytucja ta już z sukcesem zaopiekowała się swoim pierwszym podopiecznym, co podkreśla jej ważną rolę w ochronie tego gatunku.

Ośrodek utworzony przez Kiwi Coast, organizację zajmującą się ochroną przyrody, znajduje się w Kerikeri, odległym o 240 km na północ od Auckland, w regionie Northland, gdzie żyje blisko 10 tysięcy kiwi północnych.

Szpital, obsługiwany przez wolontariuszy, wyposażony jest w najnowocześniejsze urządzenia weterynaryjne, dysponuje dziewięcioma zagrodami z budkami lęgowymi oraz roślinnością lokalną, a także kojcami izolacyjnymi, które mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się chorób.

Dzięki staraniom przyrodników, liczba kiwi w Nowej Zelandii wzrosła do około 26 tysięcy osobników, co jest wynikiem działań takich jak eliminacja drapieżników i edukacja właścicieli psów, by zapobiegać atakom na te ptaki.

Jednak zwiększenie populacji wiąże się z większą liczbą ptaków potrzebujących pomocy, co zwróciło uwagę weterynarzy. W przeszłości ranne kiwi musiały być transportowane do innych ośrodków, co mogło dodatkowo je stresować i zagrażać ich życiu.

„Inicjatywa otwarcia centrum była podyktowana chęcią zapewnienia natychmiastowej i skutecznej opieki dla zestresowanych ptaków” – wyjaśnia Ngaire Sullivan, koordynatorka Kiwi Coast.

Przed oficjalnym otwarciem szpital przyjął już pierwszego pacjenta, młodego kiwi o imieniu Splash, który przypadkowo wpadł do filtra basenowego. Po krótkim okresie rekonwalescencji i odzyskaniu sił, Splash został wypuszczony z powrotem do dzikiej przyrody.

Odzyskanie zdrowia przez Splasha ukazuje, jak znacząca jest rola szpitala w ochronie kiwi północnych. Emily King, doradca techniczny w departamencie ochrony dziedzictwa naturalnego i kulturalnego, podkreśla, że bez ciągłych starań o ochronę, kiwi północne mogą ponownie stać się gatunkiem zagrożonym.

Dodaj komentarz