fbpx

Sparaliżowany mężczyzna wysłał pierwszą wiadomość, dzięki implantowi

Osoba chora na stwardnienie zanikowe boczne po raz pierwszy w historii wysłała tweeta poprzez interfejs mózg-komputer zbudowany przez inżynierów z firmy Synchron. To przełom, który może zmienić życie wielu sparaliżowanych.

Medycyna jest wciąż bezsilna wobec osób z ograniczeniami ruchowymi. Dzięki technologii opracowanej przez firmę Synchron życie sparaliżowanych osób może się zmienić na lepsze. Jest to interfejs, który pozwala ominąć w bezprzewodowy sposób przerwany rdzeń kręgowy i przywrócić sprawność w dłoniach czy nogach.

Do tej pory czytaliśmy o podobnych rozwiązania jedynie w literaturze science-fiction. Teraz pierwsze efekty intensywnych prac nad tą technologią są już widoczne. Firma Synchron pochwaliła się swoim najnowszym osiągnięciem. Sparaliżowany Philip O’Keefe, cierpiący na stwardnienie zanikowe boczne (SLA), właśnie wysłał pierwszego w historii tweeta tylko i wyłącznie za pomocą myśli.

Jak działa implant od Synchron?

65-letni Australijczyk skorzystał z profilu Thomasa Oxley’a na Twitterze, CEO firmy Synchron. Chociaż wiadomość była krótka, to jednak wymowna. To ogromna rewolucja dla ludzkości, a szczególnie osób borykających się z różnego rodzaju paraliżami kończyn. Przedstawiciele Synchron tłumaczą, że ich technologia polega na wprowadzeniu do mózgu wewnątrznaczyniowego implantu typu brain-computer interface.

Dzieje się to w nieinwazyjny sposób, bez potrzeby wiercenia otworów w czaszce czy operacji na otwartym mózgu. Implant wprowadza się do mózgu przez tętnicę szyjną. Wykorzystuje się tutaj dobrze opanowane techniki neurointerwencyjne, powszechnie stosowane np. w leczeniu udaru.

Co jeszcze potrafi taki implant?

Prototyp ma na razie ograniczoną funkcjonalność, ale oprócz wysyłania wiadomości za pomocą serwisów społecznościowych czy smartfona, jego użytkownik może sterować najróżniejszymi urządzeniami. Inżynierowie zapewniają, że tak naprawdę funkcjonalność implantu jest zależna od oprogramowania.

One thought on “Sparaliżowany mężczyzna wysłał pierwszą wiadomość, dzięki implantowi

Dodaj komentarz