fbpx

Ewidentny dowód na inteligencję owadów. Dwie pszczoły same odkręciły butelkę

Jakiś czas temu, filmik o długości zaledwie 10 sekund, przedstawiający dwie pszczoły odkręcające butelkę, zyskał ogromną popularność w sieci, Nic dziwnego, że wywołało to burzę dyskusji, a także zasadne wątpliwości dotyczące autentyczności nagrania.

Wideo, które zaprezentował na YouTube kanał “Viral Hog”, przedstawia, jak dwie pszczoły współpracują przy otwieraniu butelki z gazowanym napojem. Choć wielu widzów początkowo uznało nagranie za fałszywe, administratorzy kanału stanowczo zapewniają o jego autentyczności.

Materiał wideo został nakręcony 17 maja 2021 roku w São Paulo w Brazylii.

“Nagrałam wideo podczas przerwy obiadowej w pracy. Dostałam gazowany napój od klienta, ale wkrótce pszczoły mi go ukradły” – relacjonuje autorka nagrania. Na filmie widać, jak pszczoły przesuwają i podnoszą już niemalże odkręconą zakrętkę, aby dostać się do słodkiego napoju. W tle słychać głos kobiety mówiącej po portugalsku: “Pszczoły połączyły siły, żeby ukraść mój napój”.

“Cóż za inteligencja istnieje w tak małym móżdżku?” – zastanawiał się jeden z widzów pod nagraniem z São Paulo. Badania naukowe z ostatnich lat wielokrotnie dowiodły, że rozmiar mózgu zwierzęcia to nie wszystko. Małe zwierzęta mają znacznie mniejszą masę ciała, więc naturalnie ich mózgi także są mniejsze. Jednak kluczowe dla zdolności poznawczych zwierzęcia są złożoność połączeń między neuronami, a nie wielkość samego organu.

Pszczoły, mimo iż ich mózg ma wielkość ziarenka trawy — co stanowi około 0,0002% wielkości ludzkiego mózgu — okazały się niezwykle mądre. Badania potwierdziły, że owady te są zdolne nie tylko do uczenia się od siebie nawzajem i korzystania z narzędzi, ale również do liczenia i wykonywania podstawowych działań matematycznych.

Jednakże, naukowo potwierdzone umiejętności pszczół nie dają jasnej odpowiedzi na pytanie, czy byłyby one w stanie celowo współpracować, aby odkręcić butelkę ze słodkim napojem. Może tym razem pszczołom po prostu się poszczęściło?

Z drugiej strony, natura nieustannie zaskakuje nas swoim geniuszem. W badaniach przeprowadzonych na trzmielach, owady te nauczyły się wrzucać piłkę do bramki, za co czekała je nagroda. Aby zdobyć gola, trzmiel musiał naśladować swoje ruchy i uczyć się na własnych błędach, co robił z zadziwiającą łatwością. Możliwe, że pszczoły również nauczyły się, że za współpracę przy odkręcaniu butelki czeka je nagroda.

“Kiedyś takie umiejętności przypisywano tylko ludziom, potem naczelnym, następnie ssakom morskim, a później ptakom. Teraz zdajemy sobie sprawę, że wiele gatunków zwierząt jest w stanie zrozumieć, w jaki sposób dany przedmiot może zostać użyty do osiągnięcia celu” – napisali naukowcy w magazynie “Science” w 2017 roku. Jeśli nagranie z Brazylii jest autentyczne, stanowi to kolejne potwierdzenie tych słów.

Źródło: sciencealert.com

Dodaj komentarz