fbpx

Zbliża się ostatnie w tym roku, całkowite zaćmienie słońca. Gdzie będzie można je zobaczyć?

Do całkowitego zaćmienia Słońca dojdzie 4 grudnia. Będzie to ostatnie tego typu wydarzenie astronomiczne w 2021 roku. Niestety tym razem zjawisko będą mieli okazję zaobserwować bardzo nieliczni mieszkańcy naszej planety.

Zaćmienie Słońca ma miejsce, kiedy Księżyc ustawia się między słońcem a Ziemią, rzucając cień na naszą planetę. Zaciemnienie może być częściowe lub całkowite. To drugie występuje wtedy, gdy nasz naturalny satelita niemal całkowicie przysłania Słońce. Właśnie z takim zjawiskiem będziemy mieli do czynienia 4 grudnia.

Tego typu zaćmienie można obserwować zwykle na bardzo wąskim obszarze.

Zaćmienie Słońca 4 grudnia 2021

Zaćmienie Słońca rozpocznie się 4 grudnia o godzinie 06.29 polskiego czasu. Faza całkowitego zaćmienia potrwa od godz. 8 do 9.06, natomiast całe zjawisko dobiegnie końca o godz. 10.37.

Zaćmienie będą mogli dostrzec nieliczni mieszkańcy Ziemi. Faza całkowitego zaćmienia będzie widoczna tylko na Antarktydzie. Przy sprzyjających warunkach pogodowych, w niektórych krajach południowej Afryki, w tym RPA i Namibii, uda się zobaczyć zaćmienie częściowe.

Kiedy będzie można zobaczyć zaćmienie Słońca w Polsce?

Zaćmienie Słońca występuje zazwyczaj kilka razy w roku. Do ostatniego zaćmienia Słońca, które było zaćmieniem obrączkowym, doszło 10 czerwca. Z Polski oglądać można było jedynie płytkie zaćmienie częściowe.

Najbliższe częściowe zaćmienie Słońca widoczne z naszego kraju zdarzy się 25 października 2022 roku. Całkowite zaćmienie będziemy mogli oglądać z Polski dopiero 7 października 2135 roku.

Jak oglądać?

Podczas oglądania zaćmienia Słońca należy pamiętać o tym, aby nie patrzeć na nie bezpośrednio, grozi to bowiem trwałym uszkodzeniem wzroku. Najlepszymi narzędziami do obserwacji są specjalne okulary lub filtry słoneczne dla instrumentów optycznych. Co ważne, nie należy oglądać zaćmienia przez płytę CD, przydymione szkło czy kliszę rentgenowską. Nie stanowią one wystarczającej ochrony dla oczu.

 

Dodaj komentarz