fbpx

Popularne metody leczenia niepłodności

Istnieje wiele różnych metod leczenia niepłodności, które są dobierane przez lekarza na podstawie badań. Pozwalają one zwiększyć szanse na posiadanie potomstwa. Do najpopularniejszych metod należy monitorowanie cyklu, wywołanie owulacji, zapłodnienie in vitro przy użyciu komórek pacjentki lub dawczyni. Każda z tych metod charakteryzuje się innym sposobem jej przeprowadzania.

Podstawowe leczenie niepłodności

Dobór metody niepłodności zależy od jej przyczyny. Istnieje kilka rozwiązań, które pomagają zajść parom w ciążę. Do jednej z podstawowych metod należy monitoring cyklu. W naszej klinice Invicta (https://www.klinikainvicta.pl/) pomagamy określić najlepszy moment na zapłodnienie. Monitorowanie cyklu to proces rozpoczynający się od wywiadu z lekarzem, który na podstawie odpowiedzi pacjentki ustala regularność cykli, ich przebieg. Wykonuje on także badanie USG pozwalające na ocenę jajników i wykluczenie wielu nieprawidłowości, które mogą wpłynąć na poczęcie dziecka. Badanie obrazowe pozwala ponadto ustalić poziom wzrastania pęcherzyków Graafa oraz grubość endometrium w poszczególnych dniach cyklu. Zaobserwowanie niepokojących zmian pozwala na ustalenie innej metody leczenia niepłodności.

U niektórych pacjentek konieczne jest wywołanie owulacji. Najczęściej odbywa się to przez zastosowanie leczenia farmakologicznego, które zwiększają ilość pęcherzyków Graafa w jednym cyklu. Dzięki czemu szansa na zapłodnienie wzrasta. Może także się pojawić ciąża mnoga.

Procedura in vitro

Zapłodnienie in vitro to zaawansowana metoda pozwalająca na uzyskanie ciąży. Polega ona na zapłodnieniu komórki jajowej poza organizmem kobiety przy użyciu plemników pochodzących od partnera. Tak zapłodnione zarodki są hodowane w specjalnych warunkach, a następnie 2–3 z nich umieszcza w macicy kobiety. Podczas całej procedury kobieta jest pod stałą opieką lekarza.

Istnieje kilka rodzajów zapłodnienia in vitro. O nich decyduje lekarz. Na podstawie wielu zmiennych ustala najskuteczniejszą metodę, która da szansę na zapłodnienie.

Pary, które mają za sobą nieudane procedury in vitro, są traktowane indywidualnie. Ich leczenie jest modyfikowane tak, aby było jak najskuteczniejsze i pozwalało na zapłodnienie. Rozwój tej metody pozwala na wykorzystywanie coraz to nowszych rozwiązań skutkujących powodzeniem ciąży.

Bank komórek jajowych i nasienia

W przypadku kiedy in vitro przy użyciu komórek jajowych pochodzących od partnerki jest niemożliwe wskutek obniżonej rezerwy jajnikowej, braku komórek jajowych lub przedwczesnej menopauzy, można skorzystać z komórek jajowych należących od dawczyni. Można w tym celu wykorzystać świeże lub mrożone komórki, które są zapładniane poza organizmem i umieszczane w macicy kobiety. Dawczyni jest dobierana bardzo dokładnie, sprawdzana pod kątem chorób genetycznych, hormonalnych czy infekcji. W całym procesie obie kobiety otrzymują opiekę wielu specjalistów, jak psychologa czy ginekologa, a także wsparcie dedykowanego opiekuna, który wyjaśni wszelkie pytania lub rozwieje wątpliwości.

Dodaj komentarz