fbpx

Warstwa ozonowa odnawia się. To już fakt

Warstwa ozonu w stratosferze cały czas się regeneruje i do 2060 roku powinny zniknąć nawet polarne dziury – wynika z raportu ONZ. To efekt skutecznej międzynarodowej współpracy – twierdzą eksperci.

Scientific Assessment of Ozone Depletion: 2018 (ang. naukowa ocena ubytku ozonu: 2018) to ostatni z ukazujących się co cztery lata dokumentów prezentujących aktualny stan odbudowy warstwy ozonowej chroniącej Ziemię przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Autorzy raportu wykazują, że spada stężenie niszczących ozon substancji, co przekłada się na poprawę stanu ozonowej osłony planety od czasu wydania ostatniego tego typu dokumentu w 2014 roku.

Eksperci podają, że przy prognozowanym tempie regeneracji, na środkowych szerokościach geograficznych półkuli północnej warstwa ozonowa wróci do stanu z 1980 r. już w latach 30., a na półkuli południowej – w okolicach połowy obecnego wieku.

W obszarach polarnych regeneracja ma nastąpić później, bo w latach 60.

Zdaniem ekspertów zmiany te możemy zawdzięczać współpracy ustalonej w Protokole Montrealskim, który wszedł w życie ponad 30 lat temu – po odkryciu, że freony i inne substancje stosowane m.in. w sprejach i urządzeniach chłodniczych niszczą ozon w atmosferze.

Więcej informacji – na stronie: https://news.un.org/en/story/2018/11/1024842

Czytaj więcej na: naukawpolsce.pap.pl

One thought on “Warstwa ozonowa odnawia się. To już fakt

  • 2 września 2019 at 01:35
    Permalink

    mam nadzieję że to będzie szybciej ☺

    Reply

Dodaj komentarz