fbpx

7 najpiękniejszych obiektów ze światowej listy UNESCO. Byliście tam?

Lista Światowego Dziedzictwa (ang. World Heritage List) to lista obiektów dziedzictwa kulturowego i  naturalnego o „wyjątkowej powszechnej wartości” dla ludzkości. Lista została ustanowiona na mocy Konwencji w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego przyjętej przez UNESCO na 17. sesji w Paryżu 16 listopada 1972, i weszła w życie z dniem 17 grudnia 1975. 

Realizacją postanowień Konwencji, w tym prowadzeniem listy, zajmuje się Komitet Światowego Dziedzictwa (ang. World Heritage Committee) złożony z 21 przedstawicieli państw stron Konwencji, który w trakcie dorocznych sesji decyduje o wpisaniu obiektu na listę, umieszczaniu obiektów na liście światowego dziedzictwa w zagrożeniu lub skreśleniu z tych list. Nominacje, wyłącznie spośród obiektów umieszczonych uprzednio na narodowej Liście informacyjnej, zgłaszane są przez poszczególne kraje. Jeżeli wniosek o wpisanie danego obiektu na listę nie zostanie uwzględniony, może być złożony ponownie jedynie wtedy, gdy zaistnieją wyjątkowe okoliczności: nowe odkrycia, nowe naukowe informacje dotyczące dobra lub inne kryteria niż prezentowane w pierwszym wniosku.

Lista obejmuje (stan na rok 2021) 1154 obiekty w 167 Państwach-Stronach Konwencji, w tym 897 obiektów dziedzictwa kulturowego, 218 przyrodniczego i 39 mieszanych

Oto kilka najpiękniejszych obiektów wpisanych na w.w. listę. 

  1. Zamek w Beaumaris, Walia

Rok wpisania na listę: 1986

UNESCO
Beaumaris Castle © Crown copyright (2013) Visit Wales

Zamek w Beaumaris na wyspie Anglesey, został wybudowany w 1284 r. przez Edwarda I Długonogiego i został przez UNESCO uznany za jeden z najznamienitszych przykładów XIII-wiecznej architektury obronnej.

   2. Ruiny Petry, Jordania

Rok wpisania na listę: 1985

UNESCO
Petra, zwana pierwotnie przez mieszkańców Rakmu, jest zabytkowym miastem i stanowiskiem archeologicznym w południowej Jordanii. Okolice Petry były zamieszkane już około 7000 r p.n.e.

3. Park Narodowy Rapa Nui, Chile

Rok wpisania na listę: 1995

UNESCO
To miejsce jest najbardziej znane z olbrzymich kamiennych figur zwanych Moai utworzonych przez pierwszych osadników z Polinezji między X a XVI wiekiem.

 

4. Taj Mahal, Indie

Rok wpisania na listę: 1983

UNESCO
Położone w Agrze marmurowe mauzoleum, nazywane też Świątynią Miłości,  zostało zbudowane przez cesarza Szahdżahana z dynastii Wielkich Mogołów na pamiątkę żony, Mumtaz Mahal.

 

5. Wielka Rafa Koralowa, Australia

Rok wpisania na listę: 1981

UNESCO
Stanowiąca największe na świecie pasmo raf koralowych i siedlisko ponad 1500 gatunków ryb Wielka Rafa Koralowa jest pod stałą obserwacją naukowców ze względu na to, że niektórzy jej mieszkańcy, jak diugoń i żółw zielony, są zagrożeni wyginięciem.

 

6. Wodospady Wiktorii, Zambia i Zimbabwe

Rok wpisania na listę: 1989

UNESCO
Ten położony na granicy Zambii i Zimbabwe wysoki na 108 metrów wodospad jest częścią rzeki Zambezi. Wytwarza największą na świecie kurtynę spadającej wody.

 

7. Angkor, Kambodża

Rok wpisania na listę: 1992

UNESCO
Zapewne najbardziej znany obiekt archeologiczny w południowo-wschodniej Azji zawiera pozostałości różnych stolic imperium Khmerów od IX do XV wieku. Świątynie Angkor Wat i Bajon są atrakcjami na skalę światową.

Które miejsce skradło wasze serce?

Zobacz też:

 

Źródło: msn.com

Zdjęcie główne: https://journeywoman.com

Opracowanie: Agata Pałach, blog Nigdy za późno

 

Dodaj komentarz