7 najpiękniejszych obiektów ze światowej listy UNESCO. Byliście tam?
Lista Światowego Dziedzictwa (ang. World Heritage List) to lista obiektów dziedzictwa kulturowego i naturalnego o „wyjątkowej powszechnej wartości” dla ludzkości. Lista została ustanowiona na mocy Konwencji w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego przyjętej przez UNESCO na 17. sesji w Paryżu 16 listopada 1972, i weszła w życie z dniem 17 grudnia 1975.
Realizacją postanowień Konwencji, w tym prowadzeniem listy, zajmuje się Komitet Światowego Dziedzictwa (ang. World Heritage Committee) złożony z 21 przedstawicieli państw stron Konwencji, który w trakcie dorocznych sesji decyduje o wpisaniu obiektu na listę, umieszczaniu obiektów na liście światowego dziedzictwa w zagrożeniu lub skreśleniu z tych list. Nominacje, wyłącznie spośród obiektów umieszczonych uprzednio na narodowej Liście informacyjnej, zgłaszane są przez poszczególne kraje. Jeżeli wniosek o wpisanie danego obiektu na listę nie zostanie uwzględniony, może być złożony ponownie jedynie wtedy, gdy zaistnieją wyjątkowe okoliczności: nowe odkrycia, nowe naukowe informacje dotyczące dobra lub inne kryteria niż prezentowane w pierwszym wniosku.
Lista obejmuje (stan na rok 2021) 1154 obiekty w 167 Państwach-Stronach Konwencji, w tym 897 obiektów dziedzictwa kulturowego, 218 przyrodniczego i 39 mieszanych
Oto kilka najpiękniejszych obiektów wpisanych na w.w. listę.
- Zamek w Beaumaris, Walia
Rok wpisania na listę: 1986
Zamek w Beaumaris na wyspie Anglesey, został wybudowany w 1284 r. przez Edwarda I Długonogiego i został przez UNESCO uznany za jeden z najznamienitszych przykładów XIII-wiecznej architektury obronnej.
2. Ruiny Petry, Jordania
Rok wpisania na listę: 1985
Petra, zwana pierwotnie przez mieszkańców Rakmu, jest zabytkowym miastem i stanowiskiem archeologicznym w południowej Jordanii. Okolice Petry były zamieszkane już około 7000 r p.n.e.
3. Park Narodowy Rapa Nui, Chile
Rok wpisania na listę: 1995
To miejsce jest najbardziej znane z olbrzymich kamiennych figur zwanych Moai utworzonych przez pierwszych osadników z Polinezji między X a XVI wiekiem.
4. Taj Mahal, Indie
Rok wpisania na listę: 1983
Położone w Agrze marmurowe mauzoleum, nazywane też Świątynią Miłości, zostało zbudowane przez cesarza Szahdżahana z dynastii Wielkich Mogołów na pamiątkę żony, Mumtaz Mahal.
5. Wielka Rafa Koralowa, Australia
Rok wpisania na listę: 1981
Stanowiąca największe na świecie pasmo raf koralowych i siedlisko ponad 1500 gatunków ryb Wielka Rafa Koralowa jest pod stałą obserwacją naukowców ze względu na to, że niektórzy jej mieszkańcy, jak diugoń i żółw zielony, są zagrożeni wyginięciem.
6. Wodospady Wiktorii, Zambia i Zimbabwe
Rok wpisania na listę: 1989
Ten położony na granicy Zambii i Zimbabwe wysoki na 108 metrów wodospad jest częścią rzeki Zambezi. Wytwarza największą na świecie kurtynę spadającej wody.
7. Angkor, Kambodża
Rok wpisania na listę: 1992
Zapewne najbardziej znany obiekt archeologiczny w południowo-wschodniej Azji zawiera pozostałości różnych stolic imperium Khmerów od IX do XV wieku. Świątynie Angkor Wat i Bajon są atrakcjami na skalę światową.
Które miejsce skradło wasze serce?
Zobacz też:
Źródło: msn.com
Zdjęcie główne: https://journeywoman.com
Opracowanie: Agata Pałach, blog Nigdy za późno