fbpx

Chcesz dożyć stu lat? Badacz długowieczności obala mity

Pewien neuropsycholog zbadał stulatków z pięciu kontynentów. Lata obserwacji przekonały go, że geny tylko w niewielkim stopniu odpowiadają za długowieczność. Jego zdaniem ważniejsze są cztery czynniki stylu życia, na które mamy wpływ. Oto one.

Dr Mario Martinez to neuropsycholog kliniczny, ekspert w dziedzinie długowieczności i autor książki o tytule „The MindBody Code”. Ten niezwykły badacz związany z Longevity Center w Warszawie poświęcił dekady życia zagadnieniu długowieczności. Badacz chciał sprawdzić, czy u zdrowych stulatków można wyodrębnić jakiś konkretny czynnik gwarantujący długie życie w optymalnym zdrowiu. Choć początkowo wydawało się, że czynnikiem tym będzie genetyka, lata badań zmusiły go do zmiany poglądów.

Stwierdziłem, że genetyka odpowiada jedynie za 25 proc. przypadków długowieczności. Inne badania naukowe potwierdzają to. Zakładam, że pozostałe 75 proc. ma związek ze stylem życia, a w szczególności z czterema odkrytymi przeze mnie czynnikami wpływającymi na długowieczność – wyjaśnił w rozmowie z portalem „Medonet” dr Mario Martinez.

Zdaniem dr. Martineza cztery czynniki, które mają wpływ na długowieczność są związane ze stylem życia – tym samym znajdują się w zasięgu naszych możliwości. Oto one:

Pierwszy czynnik – świadomość czasu

Dzisiejsi stulatkowie znają wartość czasu – jednocześnie też wierzą, że mają przed sobą całe życie. Efekt? Nigdzie nie pędzą, nie śpieszą się ani nie ulegają presji czasu. Potrafią widzieć perspektywy, planować, marzyć, a w razie potrzeby na nowo układać sobie życie. W przeciwieństwie do ludzi młodszych wiedzą też jak ważny jest odpoczynek. Zdaniem dra Martineza, stulatkowie doskonale dbają o życiową równowagę.

Drugi czynnik – świadomość zdrowia 

Zdrowie i energia mają znaczenie w każdym wieku. Aby jednak cieszyć się dobrą formą w wieku 80., 90. i 100 lat należy zadbać o własne zasoby energetyczne odpowiednio szybciej. Stulatkowie wiedzą, że zadbanie nie tylko o ducha, ale również o ciało jest formą najwyższej mądrości. Świeże i sezonowe jedzenie, dużo ruchu na świeżym powietrzu, duża siatka społeczna i zadbanie o odpowiednio długi sen sprawiają, że osoby długowieczne cieszą się lepszym zdrowiem niż rówieśnicy, którzy ulegli modzie szybkiego życia i przetworzonego jedzenia. Funkcjonowanie zgodnie z rytmem pór roku przynosi benefity osobom starszym w każdej dekadzie życia.

Świadomość starzenia się

Choć stulatkowie wciąż wierzą, że przed nimi całe życie, zdają też sobie sprawę, że czas płynie nieubłaganie – wszyscy podlegamy nieustannym procesom starzenia się. Czy to powód do smutku? Ani trochę! Zdaniem stulatków starość jest etapem manifestowania się najwyższej formy mądrości. To czas, gdy zgromadzone doświadczenia, zdobyta wiedza i inteligencja mają szansę zabłysnąć jak perła w koronie. To jak zwieńczenie długiej medytacji – przychodzi czas na złapanie głębokiego oddechu, za którym przychodzi oświecający wgląd i zgoda na życie.

Świadomość self-love (samoakceptacji, miłości do siebie) 

Ostatnim, choć nie mniej ważnym czynnikiem wpływającym na długowieczność są współczucie i życzliwość – również skierowane do samego siebie. Stulatkowie szanują potrzeby ciała i ducha, dbają także o swój komfort i pozytywne nastawienie do świata. Potrafią być doskonałymi dziadkami, wspierającymi sąsiadami i przyjaciółmi – dlatego że życzliwość jest ich naturalną cechą. Stulatkowie potrafią być wymagający, ale w zdrowy sposób – nie zapominając o czułości i poczuciu humoru. W razie porażek, nie krzyczą na siebie, ale otrzepują kolana i idą naprzód.

Powodem, dla którego stulatkowie żyją długo, jest to, że z energią stawiają czoła życiu dzień po dniu, zamiast próbować po prostu przeżyć jak najdłużej – podsumował dr Mario Martinez.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka

Źródło: medonet.pl

 

 

 

Dodaj komentarz