fbpx

Nawet 10 minut aktywności fizycznej dziennie, może wyraźnie poprawić pamięć

Chociaż spadek wydajności naszego mózgu jest uważany za nieodłączny wynik starzenia się, to naukowcy nadal starają się zrozumieć, w jaki sposób można ograniczyć tę zależność. W tym przypadku badacze poświęcają największą uwagę hipokampowi – elementowi układu limbicznego w mózgu, który odpowiada głównie za pamięć.

Co bardzo istotne dla problemu, hipokamp jest strukturą szczególnie wrażliwą na stres. Jest to również jeden z pierwszych obszarów mózgu, które cierpią podczas rozwoju choroby Alzheimera. Jak można zapobiec takiemu obrotowi sprawy?

W badaniach wykazano, że lekka aktywność fizyczna może wzmocnić nasze zdolności poznawcze, m.in. poprzez poprawę naszej pamięci. Naukowo udowodniono, że ludzie aktywni fizycznie mają zwykle większą objętość hipokampu. Czy wobec tego można powiedzieć, że ćwiczenia stymulują wzrost nowych komórek mózgu?

Niedawno zespół naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego oraz Uniwersytetu Tsukuba w Japonii przeprowadził kilka eksperymentów, aby zbadać, czy ćwiczenia mogą poprawić pamięć krótkofalowo, czyli w ciągu kilku minut, a nie dni czy tygodni.

Autorzy badania wyjaśniają, że z całą pewnością możliwe jest stymulowanie wzrostu komórek mózgowych za pomocą aktywności fizycznej. Do takich wniosków doszli podczas badań z udziałem 36 zdrowych, młodych dorosłych, którym zalecono wykonywanie 10-minutowych, lekkich ćwiczeń. Następnie naukowcy wykorzystali badanie MRI o wysokiej rozdzielczości do zmierzenia wszelkich zmian w strukturze mózgu.

Obrazowanie wykazało lepszą łączność pomiędzy zakrętem zębatym, który jest częścią himpokampu i odgrywa ważną rolę w tworzeniu nowych wspomnień, a obszarami korowymi zaangażowanymi w szczegółowe przetwarzanie pamięci. Ponadto, bardziej wydolną pamięć potwierdziły także ćwiczenia przeprowadzone z uczestnikami.

Wyniki badań przeprowadzonych przez amerykańskich i japońskich naukowców to jasny dowód na to, że nawet krótka aktywność fizyczna, jak kilkunastominutowy spacer, może mieć znaczny wpływ na funkcjonowanie naszego mózgu.

Źródło: tylkomedycyna.pl

Dodaj komentarz