fbpx

Jak uratować lasy? Można wykupować je społecznie. Ciekawy pomysł z Niemiec

Pod koniec miesiąca niemiecka firma RWE planuje zacząć wycinkę lasu Hambach w celu rozbudowy kopalni węgla. Tamtejszy las liczy sobie nawet 12 tys. lat. Pojawiają się wątpliwości, czy firma rzeczywiście zrobiła już wszystko, co się dało w celu pozyskania węgla i czy wycinka naprawdę jest konieczna, a niektórzy biorą sprawy w swoje ręce. Tak jest w przypadku organizacji non-profit stojącej za wyszukiwarką Ecosia, która zadeklarowała, że jest gotowa kupić pozostałe 200 hektarów lasu Hambach za milion euro

Ecosia zamierza wykorzystać w tym celu przychody z reklam i docelowo przekształcić teren w grunt publiczny.

Dlaczego za sprawę wzięła się wyszukiwarka internetowa? Ecosia, choć działa dokładnie tak, jak wszystkie inne wyszukiwarki, ma jeden nadrzędny cel – przychody z reklam przeznacza nie tylko na prowadzenie swojego biura, ale także na sadzenie drzew. Jak pisze na swojej stronie, do tej pory udało jej się zasadzić ich aż 39 mln. Działania związane z lasem Hambach w zachodnich Niemczech wpisują się więc w misję firmy.

RWE jest właścicielem tego terenu od dokładnie 40 lat. Obecnie pozostało około 10 proc. pierwotnego lasu, reszta – jak mówi Bingler – zamieniona została w pustkowie. – Dopóki las należy do RWE, pozostaje zagrożony i może zostać w każdej chwili wycięty, dlatego złożyliśmy ofertę kupna – dodaje Bingler. Ecosia ma nadzieję, że inne organizacje pomogą jej w społecznym wykupieniu lasu i uda się podnieść ofertę, a tym samym wywrzeć na RWE większą presję. Oferta zakupu pozostaje aktualna do końca miesiąca.

 

Czytaj więcej na: fpiec.pl

Dodaj komentarz