fbpx

Fantastyczny debiut 19-letniego Jakuba z Łukowa

Choć Jakub Strzakłowiec z Łukowa ma dopiero 19 lat, zadebiutował z własną powieścią zatytułowaną „Arion. Ścieżka Wybrańca” Jego 400-stronicowa książka z gatunku fantasy pojawiła się już w księgarniach, aktualnie młody pisarz kończy już drugą część zaplanowanej trylogii.

Dlaczego fantastyka?

– Odkąd pamiętam, pochłaniałem książki, filmy oraz gry związane z magicznym światem. Tak mi zostało – mówi skromnie 19-letni student latynoamerykanistyki na Uniwersytecie Warszawskim. – Poza tym fantastykę łatwo się pisze. W powieści stworzyłem mikroświat, który podyktowała mi wyobraźnia. Nikt nie może teraz przyczepić się do szczegółów, bo to przecież ja je wymyśliłem – żartuje autor.

Książkę zaczął pisać kilka lat temu. – Na początku nie traktowałem tego poważnie, bo pisanie było sposobem na nudę. Dopiero w trzeciej klasie liceum wpadłem na pomysł, by wydać swoje dzieło – wspomina.

Bez większych oczekiwań 19-latek wysłał „Ariona” do kilku wydawnictw. – Byłem w szoku, kiedy odpisały do mnie czołowi polscy wydawcy. Gdy ochłonąłem, wybrałem ofertę wydawnictwa Novae Res z Gdyni – relacjonuje.

Nie wszystko jednak szło gładko. – Aby doszło do wydania, musiałem pokryć część kosztów, tj. ponad 6 tys. zł. Sam nie byłem w stanie tyle uzbierać, bo cała rodzina utrzymywała się z renty mojego taty – mówi student z Łukowa.

19-latek szukał sponsorów  wśród łukowskich przedsiębiorców, ale ci zaoferowali mu tylko 1 tys. zł. Ostatecznie pomogli mu bliscy i znajomi. – I w końcu, od stycznia2014 r., w księgarniach w całej Polsce można znaleźć moją powieść – cieszy się Jakub.

Z jego literackiego debiutu dumny jest Zygmunt Zalewski, dyrektor IV LO im. Jana Pawła II w Łukowie, do którego uczęszczał nastoletni autor. – Wiedzieliśmy o wszystkim, o tym, że pisał, a później starał się wydać swoją książkę. Jednak dopiero niedawno Kuba odwiedził naszą szkołę i podarował nam kilka egzemplarzy „Ariona” – mówi dyrektor. – Zorganizujemy spotkanie autorskie. Taki absolwent to prawdziwy skarb –podkreśla Zalewski.

Student z Łukowa z dystansem podchodzi do swojego pisarstwa. – Na razie raczej na tym nie zarobię, a co najwyżej sam muszę zainwestować. Piszę w wolnym czasie. Po studiach zamierzam szukać pracy związanej z moim wykształceniem. A jeżeli książki spodobają się czytelnikom, to będę szczęśliwy – dodaje.
Fantastyczny debiut 19-letniego Jakuba z Łukowa

O czym jest książka?

8-letni Nesko w dniu swoich urodzin traci całą rodzinę. Jego ukochana wioska zostaje spalona, przeżywa tylko on. Wtedy z pomocą przychodzą mu wysokie elfy i przygarniają go. Nesko wkracza w nowe życie – okazuje się, że ma magiczne zdolności, zyskuje nową rodzinę, zakochuje się, walczy z wrogiem – czarnoksiężnikiem, który chce zniszczyć dobre rasy i zapanować nad światem. Nesko w obliczu śmiertelnego niebezpieczeństwa godzi się na przyjęcie karkołomnej misji. Czy mu się uda?

 

Źródło: dziennikwschodni.pl

Dodaj komentarz