fbpx

Masz ochotę na przygodę? Tam dojedziesz nawet pociągiem

Rozpoczyna się sezon urlopowy. Bardzo możliwe, że w 2021 r. będziemy nadrabiać plany, które z uwagi na pandemię przełożyliśmy rok wcześniej. Jeśli marzysz o kameralnych podróżach na własną rękę, a przy tym masz ograniczony budżet, podróż pociągiem może być strzałem w dziesiątkę!

Podróż pociągiem ma tę przewagę nad samochodem, że pozwala być aktywnym obserwatorem już od pierwszej chwili wejścia do wagonu. Jest nie tylko tańszym sposobem podróżowania, ale również bezpiecznym, ekologicznym i zbliżającym społecznie. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduję się na tę formę przemieszczania się – podróż zostawia mniejszy ślad węglowy i pozwala na kontemplację uważności z pozycji obserwatora – już w trakcie drogi.

Burgundia

Jeżeli wypowiadając powyższą nazwę, twoją pierwszą myślą jest wino, to masz absolutną rację. W słynnym mieście Beaune, które nieformalnie uznaje się za stolicę Burgundii, co roku odbywa się Festiwal Wina. To wyjątkowa okazja, by skosztować trunków z najlepszych winnic, a także wziąć udział konkursie otwierania butelek na czas – wygrywa ten, kto otworzy ich najwięcej w najkrótszym czasie.

Ale Beaune jest jedynie małą częścią 60- kilometrowego szlaku wszystkich sommelierów i amatorów czerwonego trunku – o nazwie „Route des Grands Crus”. Droga wiedzie przez 33 wioski i miasta. Z etapu końcowego można przesiąść się w lokalny autobus, który dowozi turystów do Nevers nad Loarą – miasta słynącego z wyrobu szkła i ceramiki. Bilety na trasę z Gevrey-Chambertin do Meursault można zarezerwować przez internet. Pociągi zatrzymują się codziennie od 1849 roku.

Holandia

Middelburg, Rotterdam czy Amsterdam? Do każdego z miast można bezproblemowo dojechać pociągiem. Trasę dobrze jest zaplanować w Middelburgu i stamtąd udać się dalej. Ale zamiast traktować Middelburg jedynie jako miejsce wylotowe, proponujemy mały postój. Miasto słynie z wielu turystycznych atrakcji: muzeum Zeeuws, zielony plac Damplein z przytulnymi knajpkami czy hotel urządzonym w XVIII-wiecznym budynku, to tylko kilka z głównych atrakcji, a jest ich znacznie więcej. Z Middelburga możesz udać się do Westkapelle – dojdziesz tam pieszo, poruszając się wzdłuż wybrzeża.

Belgia – Austria

A teraz coś dla spragnionych dłuższych wojaży i przygód. Pociąg z Brukseli do Wiednia może być etapem trasy liczącej przeszło 1 tys. km. W trakcie drogi koniecznie zatrzymaj się w austriackim mieście o nazwie Mariazell. To malownicze centrum sportów zimowych, na północ od Grazu. W okresie letnim możecie liczyć tu na spokój i ciszę – miasto przeżywa istne oblężone w okresie zimowym, natomiast latem jest tu kameralnie. Nieliczni turyści odwiedzają je tylko na chwilę, często przejazdem, aby zobaczyć słynne sanktuarium maryjne.

Z miasteczka Mariazell udajcie się do Gloggnitz, – to w tym miejscu zaczyna się długa europejska trasa kolejowa, która od 1998 r. widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Trasa wiedzie przez górzysty krajobraz Alp i zapewnia estetyczne wrażenia, niezależnie od pogody.

Więcej o ciekawych podróżach i przygodach z pociągiem w tle przeczytasz TU.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: national-geographic.pl

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz