fbpx

Innowacyjny program zamienia szkło w piasek. Pomoże zapobiec erozji wybrzeża

Największy na świecie pilotażowy program recyklingu zamienia szkło w piasek, aby zapobiec erozji wybrzeża w Nowym Orleanie, USA.  Na ten innowacyjny pomysł wpadła pewna para z Nowego Orleanu podczas rozmowy przy butelce wina, która ostatecznie miała wylądować na wysypisku śmieci.

Szklanka do połowy pełna” (Glass Half Full) to niezależny  serwis recyklingu szkła. W sposób, który wydaje się być oczywisty, para zbiera szklane butelki i miele je na ultra miękki piasek, który można wykorzystać na przykład do pomocy w przypadku katastrof, w eko-budownictwie, a nawet do produkcji nowego szkła.

Glass Half Full postanowiło zająć się  problemem, który polega na tym, że setki gmin w USA przestały oferować recykling szkła, a wśród nich ich rodzinny Nowy Orlean. Za swoje wysiłki w tej dziedzinie  podczas Konferencji “Utrzymać piękno Luizjany” (Keep Louisiana Beautiful) otrzymali niedawno nagrodę za najbardziej innowacyjny program w tej dziedzinie.

szkło

W Stanach Zjednoczonych odchodzi się od recyklingu szkła, ponieważ zbyt często otrzymywane szkło jest zanieczyszczone lub rozpada się na kawałki i staje się źródłem zanieczyszczeń w innych materiałach odpadowych, takich jak metal czy papier.

W przypadku odpowiedzialnego recyklingu szkło nadaje się w 100% do ponownego wykorzystania, ale mimo to tylko jedna czwarta szkła w USA jest poddawana recyklingowi.

Glass Half Full stał się największym na świecie oddolnym programem recyklingu, finansowanym głównie z darowizn. Szkło jest zbierane od okolicznych firm lub z wyznaczonych punktów zbiórki i dostarczane do zakładu przetwórczego.

Następnie szkło jest sortowane, oczyszczane z przedmiotów metalowych i korkowych, rozdrabniane i przesiewane na piasek w odpowiednich kolorach. Piasek umieszczany jest w workach, przetwarzany na nowe szklane przedmioty lub sprzedawany na potrzeby ekologicznych konstrukcji.

szkło

Glass Half Full powoli zmierza do zakończenia zbiórki pieniędzy, która pomoże rozszerzyć skalę ich działalności.

Pojedynczy kawałek szkła w koszu na śmieci powoduje, że cały ładunek zostanie wysłany na wysypisko, gdzie nigdy nie ulegnie rozkładowi – piszą Glass Half Full.  –Nowy Orlean marnuje miliony dolarów z podatków… importując miliony funtów piasku. Zapobiegamy tym niepotrzebnym, rozrzutnym i kosztownym praktykom, zapewniając zrównoważoną alternatywę.

Za działalnością firmy stoi jeszcze ważny aspekt ekologiczny. Widząc, że ich piasek ma o wiele większy potencjał niż tworzenie kolejnych butelek wina, mają nadzieję, że dzięki przetworzonemu szkłu pomogą odbudować wybrzeża Luizjany w obliczu światowego niedoboru piasku. Wydobywanie piasku metodą pogłębiania jest niezwykle pracochłonnym procesem, który jest szkodliwy dla ekosystemów rzecznych i innych ekosystemów w pobliżu miejsc, w których odbywa się wydobycie.

Piasek jest kluczowym narzędziem do odbudowy wysp barierowych i mierzei, które chronią nasze wybrzeże przed tropikalnymi burzami i huraganami – piszą, podkreślając, że wiele z systemów przeciwpowodziowych, które Luizjana zbudowała przez lata, zapobiega wypływowi osadów do zatoki i innych przybrzeżnych ekosystemów.

Przywracanie osadów na tereny podmokłe zwalcza erozję i promuje powrót rodzimych roślin i dzikich zwierząt, co ostatecznie wzmocni gospodarkę Luizjany i ochroni nasze źródła żywności.

szkło

 

TUTAJ przeczytasz o innych ciekawych innowacyjnych metodach recyklingu.

 

Przetłumaczyła i opracowała Agata Pałach, autorka bloga nigdyzapozno.pl, o podróżach i życiowych zmianach

Źródła: Good News Network, Keep Louisiana Beautiful, Glass Half Full

Dodaj komentarz