fbpx

Franz Kafka i historia pewnej lalki. “Miłość powróci w inny sposób”

Książka Gerda Schneidera pt.: „Lalka Kafki” przedstawia nam dość nieznany epizod z życia jednego z najbardziej znanych pisarzy na świecie. Jako czytelnicy niewiele możemy powiedzieć o samym Franzu Kafce. Wiemy, co i jak pisał Franz Kafka, ale czy wiemy, jakim był człowiekiem?

Autor „Lalki Kafki” wykorzystał do napisania swej powieści jeden z epizodów ostatnich lat życia Kafki, który stał się motywem przewodnim dzieła Schneidera.

W wieku 40 lat Franz Kafka (1883-1924), który nigdy się nie ożenił i nie miał dzieci, szedł przez park w Berlinie, gdy spotkał płaczącą dziewczynkę. Zatroskany, zapytał o powód i odkrył, że zaginęła ukochana lalka dziewczynki.

Kafka chce za wszelką cenę pocieszyć zmartwione dziecko i wtedy rodzi się w jego głowie  pomysł korespondencji zaginionej lalki do jej właścicielki – małej Leny. Kafka radzi dziewczynce, żeby wróciła nazajutrz do parku o tej samej porze i razem ponownie poszukają zaginionej lalki.

Gdy następnego dnia lalka się nie odnajduje,  Kafka daje dziewczynce list następującej treści, rzekomo “napisany” przez lalkę:

Proszę, nie płacz. Wybrałam się w podróż, żeby zobaczyć świat. Napiszę ci o moich przygodach.

Tak zaczyna  się historia, która trwa do końca życia pisarza. Każdego dnia Kafka przybywa do parku, siada na ławce pod rododendronem, gdzie pierwszy raz rozmawiał z dziewczynką, czeka na Lenę i czyta jej list o kolejnych przygodach lalki. Spotkania te powoli przybierają charakter rytuału. Mała dziewczynka i wysoki, szczupły, elegancko ubrany pan co dzień  zawsze o tej samej porze siedzą na ławce, aż do momentu, gdy zegar wybije godzinę drugą.

Podczas spotkań Kafka czyta starannie napisane listy lalki z przygodami i rozmowami, które dziewczynka uważa za urocze.

Wreszcie któregoś dnia  pisarz przynosi na spotkanie prawdziwą lalkę i wręcza ją Lenie.
“Wcale nie jest podobna do mojej lalki” – mówi dziewczynka.
Na to mężczyzna przekazuje jej inny liścik napisany przez lalkę: “Moje podróże mnie zmieniły”.

Dziewczynka tuli nową lalkę i szczęśliwa, zanosi ją do domu.

Rok później Franz Kafka umiera.
Wiele lat później dorosła już dziewczynka znajduje w lalce list, a w nim, napisane i podpisane przez Kafkę, takie słowa:

Wszystko, co kochasz, prawdopodobnie zostanie utracone, ale w końcu miłość powróci w inny sposób.

 

Opracowanie i tłumaczenie: Agata Pałach, blog nigdyzapozno.pl

Źródło: Zen Taoism Buddhism Thich Nhat Hanh Dalai lama (Facebook), nakanapie.pl

 

 

Dodaj komentarz