fbpx

Pierwsze drewno z druku 3D. Ochroni drzewa przed wycinką

Drewno z drukarki 3D nie będzie generować odpadów i urośnie dwukrotnie szybciej niż standardowe. Badacze z Massachusetts Institute of Technology udowodnili, że wycinka leśna stanie się zbędna.

W odpowiedzi na problem kurczących się zasobów leśnych i postępujących zmian klimatu badacze z instytutu MIT opracowali tzw. sztuczne drewno. Metoda wymyślona przez naukowców polegała na pobraniu komórek roślinnych z cynii wytwornej (z łac. Zinnia elegans) i karmienie ich odpowiednią dawką hormonów i składników odżywczych, aby nabrały właściwości namnażania jak w komórkach macierzystych.

Po pewnym czasie przechowywania ich w pożywce komórki zaczęły się namnażać, a odpowiednie dawki hormonów sprawiły, że możliwa stała się ich modyfikacja – np. uzyskanie mniejszej lub większej sztywności u rośliny.

– To dopiero początek, ale badanie już demonstruje, że wyhodowane w laboratorium roślinne materiały mogą zostać dostrojone tak, aby miały konkretne cechy. To sprawia, że pewnego dnia badacze będą mogli hodować produkty z drewna z dokładnie takimi właściwościami, jakie są potrzebne do danego zastosowania – wyjaśnił jeden z autorów -Luis Fernando Velásquez-García.

Kolejnym etapem prac było zastosowanie wyhodowanych komórek do druku 3D. Powstały w ten sposób materiał rósł szybciej, nie generując przy tym żadnych produktów ubocznych. Przypomnijmy, że podczas obróbki drewna, aż 30 proc. materiału roślinnego ulega zniszczeniu i nie nadaje się do powtórnego wykorzystania. Tymczasem bio drukowanie drewna nie generuje odpadów i może być dowolnie manipulowane- badacze byli w stanie utworzyć materiał o dowolnym kształcie i rozmiarze, w zależności od potrzeb.

Pomysł jest taki, że te materiały roślinne można drukować w dokładnie takim kształcie, jaki jest potrzebny. Ich obróbka jest zatem niekonieczna, co redukuje ilość wykorzystywanej energii i powstających odpadów – podsumowała Ashley Beckwith, główna badaczka projektu.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: INTERIA.PL

Dodaj komentarz