fbpx

Ogromna, 20 metrowa bańka magmy pojawiła się na oceanie. Jak powstało to zjawisko?

To niesamowite ujęcie zostało wykonane 11 października 1969 roku, rozpalona do czerwoności bańka z lawy wyrosła na środku oceanu. Teraz zdjęcie robi furorę w sieci. Ludzie zadają pytanie, jak powstało to spektakularne zjawisko.

Fotografię opublikowała Amerykańska Służba Geologiczna (USGS). Ta 20-metrowa formacja utworzona z magmy pojawiła się na Hawajach prawie 50 lat temu. USGS pokazało ją na swoim profilu na twitterze z okazji „throwback thursday”, czyli dnia, w którym wrzucamy  zdjęcia z przeszłości.

Bańka powstała w wyniku erupcji wulkanu Kilauea Volcano, w kominie Mauna Ulu. Symetryczne fontanny lawy o kształcie kopuły, takie jak ta, są bardzo rzadkie. Kopuły wulkaniczne różnią się rozmiarem i kształtem. Osiągają nawet do 500 metrów wysokości, ale przeważnie mają od 10 do 100 metrów.

Samo zjawisko jest dość powszechne, jednak nie w takiej formie, jak ta. Bańki powstają z lepkiej magmy wydobywającej się z komina wulkanicznego, w którym nie ma wystarczającego ciśnienia, aby nastąpił wybuch.

 

 

Dodaj komentarz