fbpx

Grzybki lekiem na depresję: FDA zatwierdza psilocybinę do badań klinicznych

Psilocybina jest związkiem psychodelicznym naturalnie występującym w grzybach. Większości z nas hasło „magiczne grzybki” w pierwszej kolejności kojarzy z kulturą hippisów. Ale czy wiecie, że starożytne rysunki naskalne wskazują, że grzybki halucynogenne były używane już 9000 lat p.n.e.?

W Stanach Zjednoczonych grzybki halucynogenne są nielegalne i klasyfikowane jako substancja kontrolowana. Jednak Agencja Żywności i Leków (FDA), zatwierdziła niedawno badanie kliniczne psilocybiny jako środka mającego pomóc w leczeniu objawów depresji.

Dlaczego mielibyśmy używać grzybków w leczeniu objawów depresji?

W ubiegłym roku w Stanach Zjednoczonych 16,2 miliona dorosłych zgłosiło ciężkie zaburzenia depresyjne. Mimo to ciągle około 30% wszystkich osób walczących z  depresją nie może znaleźć leku, który łagodzi męczące ich objawy. Jest to znane jako depresja oporna na leczenie. Czy, więc dni Prozaca są już policzone? Może już czas zostawić w tyle pigułki farmaceutyczne i przerzucić się na związki pochodzenia roślinnego?

Rosalind Watts, psycholog kliniczny, na samym początku do całej sprawy podchodziła dość sceptycznie. Było tak jednak, dopóki na własne oczy nie zobaczyła wyników ludzi, którzy byli leczeni właśnie psilocybiną. Teraz stoi na czele badań prowadzonych w tym kierunku i opowiada się za kontrolowanym użyciem psilocybiny do walki z depresją i lękiem. Poniżej znajduje się jej wyjątkowe wystąpienie:

Kto obecnie prowadzi badania kliniczne?

Firma zajmująca się naukami przyrodniczymi. Compass Pathways, otrzymała zgodę FDA na przeprowadzenie testów klinicznych psilocybiny. Zostaną one przeprowadzone na 216 pacjentach w 12–15 ośrodkach badawczych w Ameryce Północnej i Europie. Wszyscy uczestnicy posiadają depresję oporną na leczenie i otrzymają lek wraz z koniecznym wsparciem psychologicznym.

Kiedy odbędą się te badania?

Badania kliniczne odbywają się już w pięciu lokalizacjach: Groningen i Utrecht w Holandii; Manchester, Londyn i Newcastle w Wielkiej Brytanii, a kolejne lokalizacje zostaną rozmieszczone po całej Europie.

Wcześniejsze badania dotyczące korzyści halucynogenów

Badanie NYU i Johna Hopkinsa przeprowadzone w 2016 roku wykazało, że pojedyncza dawka psilocybiny zmniejsza objawy u pacjentów z lękiem dotyczącym raka. Rezultatem było szybkie i długotrwałe złagodzenie stresu psychicznego. Odkrycia zostały opublikowane w czasopiśmie The Journal of Psychopharmacology.

W latach 50’ i pod koniec lat 60’ halucynogeny podawano pacjentom w końcowym stadium raka. Rezultatem była poprawa nastroju i zmniejszenie niepokoju, nawet u pacjentów z ekstremalną depresją. W październiku 1968 roku w USA federalnie zakazano psilocybiny i ograniczono liczbę badań prowadzonych na przestrzeni lat.

Inne badania sugerują, że psilocybina może chronić mózg przed demencją i chorobą Alzheimera.

 

Źródło: theheartysoul.com

Tłumaczenie: Joanna MM

Dodaj komentarz