fbpx

Szwedzkie miasto prosi mieszkańców, aby się ze sobą witali

Luleå, miasto w północnej Szwecji, znane jest ze swojej zamkniętej społeczności liczącej 80 tysięcy mieszkańców, którzy często są uważani za osoby niezbyt towarzyskie. Czynniki takie jak ograniczona ilość światła słonecznego w regionie, szczególnie w zimie, kiedy słońce świeci tylko przez trzy godziny dziennie, przyczyniają się do powściągliwości w bezpośrednich interakcjach. 

Ostatnie badania wskazują, że aż 45% mieszkańców Luleå w wieku 16-29 lat boryka się z problemami psychicznymi spowodowanymi samotnością.

W odpowiedzi na to miasto rozpoczęło kampanię ‘Säg hej’ (‘Powiedz hej’), której celem jest poprawa samopoczucia mieszkańców, zwłaszcza tych dotkniętych samotnością. Kampania obejmuje wyświetlanie filmów zachęcających do pozdrawiania przechodniów w szkołach, autobusach i miejscach publicznych. W mediach społecznościowych miasto opublikowało post, w którym podkreśla się, że pozdrowienia sprawiają, że ludzie czują się bardziej komfortowo i bezpiecznie, a jedno powitanie może wiele zmienić.

Badania wykazały, że pozdrowienia z nieznajomymi mają pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne, sprawiając, że ludzie czują się bardziej widoczni i należący do społeczności, co z kolei zwiększa ich gotowość do pomocy innym.

Szwedzi ogólnie są znani z zachowania dystansu interpersonalnego, zarówno w wymiarze emocjonalnym, jak i fizycznym. To odzwierciedla się w codziennych zachowaniach, od poruszania się po supermarketach po czekanie na przystankach autobusowych.

Problem samotności, szczególnie wśród młodzieży, jest wyzwaniem na skalę światową. Możliwe, że w Szwecji, gdzie panują długie, ciemne i chłodne zimy, ta kwestia jest bardziej widoczna. Problem ten wydaje się nasilać zimą, kiedy ludzie mniej czasu spędzają na zewnątrz.

Dodaj komentarz