Marka Persil otworzyła w Gdańsku społeczną pralnie dla bezdomnych
Marka Persil wystartowała z kolejnym projektem społecznym. Firma uruchomiła Pralnię Społecznie Odpowiedzialną, w której osoby bezdomne będą mogły wyprać brania, koce czy okrycia wierzchnie.
Dbałość o higienę jest podstawową zasadą, jeśli chodzi o zdrowie i kondycję psychiczną. Choć dla większości osób to oczywiste, nie wszyscy jednak mają szansę choćby raz na jakiś czas zrobić sobie pranie. Jedną z grup, w której higiena jest największym problemem, są osoby w kryzysie bezdomności. Takich osób jest dziś w Polsce blisko 36 tysięcy. Okres pandemii, w połączeniu z porą zimową, jest dla nich szczególnie trudny. Marka Persil, znana głównie z produkcji proszków do prania, postanowiła wesprzeć potrzebujących i zainicjowała specjalny program.
W ramach szerokiej strategii, wypracowanej wspólnie z agencją Big Picture, Persil zaprosił do współpracy dwóch partnerów pozarządowych i razem z nimi stworzył mechanizm, który pomoże systemowo rozwiązywać problem. W ten sposób powstała pralnia dostosowana do świadczenia usług nie tylko osobom potrzebującym, żyjącym na co dzień na ulicy, ale także kilkuset podopiecznym schronisk i noclegowni.
Czyste ubrania pomagają lepiej funkcjonować w przestrzeni społecznej, zwiększając między innymi szansę na znalezienie pracy. Pralnia Społecznie Odpowiedzialna wystartowała z początkiem grudnia w Gdańsku. Pomieszczenia pralni mieszczą się w budynku przy ul. Równej 14 na terenie schroniska dla bezdomnych mężczyzn prowadzonego przez Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło Gdańskie, które udostępniło budynek. Przedsięwzięcie będzie na co dzień zarządzane przez Fundację Społecznie Bezpieczni, na zasadach ekonomii społecznej. W pralni zatrudnienie znajdą osoby zagrożone wykluczeniem społecznym.
W ramach współpracy marka Persil sfinansowała wyposażenie lokalizacji w sprzęt potrzebny do prania na skalę przemysłową – pralnice, suszarki, magiel. Przekazała także partnerom pozarządowym półtorej tony środków piorących. Wystarczy ich na rok funkcjonowania pralni, część zapasu trafi także do pozostałych trójmiejskich placówek Towarzystwa i mieszkań wspomaganych. Z pomocy skorzysta około 1000 osób miesięcznie.
– Świat stanął dziś w obliczu wyjątkowego wyzwania. Jak nigdy, potrzebna jest uważność, troska i solidarność społeczna. Jeśli możemy jakoś pomóc, robimy to. Persil to marka, która oferuje czystość, a wraz z nią bezpieczeństwo. W czasach pandemii ta oczywistość nabrała zupełnie nowego znaczenia. Nasza pomoc dotarła najpierw do szpitali i medyków, następnie do osób pracujących w transporcie. Dziś zdecydowaliśmy się nieść ją tam, gdzie biznes pojawia się rzadko, a gdzie jest potrzebna szczególnie – osobom w kryzysie bezdomności. Głęboko wierzymy w siłę współpracy z organizacjami pozarządowymi i społecznościami lokalnymi. Wierzę, że ta współpraca będzie inspiracją dla kolejnych partnerów, a nasza Pralnia Społecznie Odpowiedzialna pomoże zmieniać życie wielu osób – mówi Magdalena Kostrzewa, brand manager marki Persil.
– Problem bezdomności istnieje cały rok, nie tylko w okresie zimowym, kiedy temat najmocniej wybrzmiewa, ponieważ często wiąże się z zagrożeniem zdrowia i życia. Ważne jest, żeby pomagać systemowo i cyklicznie. Dlatego tak ważne jest wsparcie długofalowe i mądra pomoc, jaką daje nam Persil. Pralnia, nasze zaangażowanie, zapasy proszku będą z nami na długo. Stałe wsparcie jest kluczowe, ponieważ tylko wtedy jesteśmy w stanie wpływać na zmianę życia naszych podopiecznych – mówi Dominik Kwiatkowski, prezes Fundacji Społecznie Bezpieczni.