fbpx

Te oznaki mogą wskazywać, że jesteś bardziej inteligentny niż myślisz

Ludzie z niskim IQ mają często tendencję do przeceniania własnych możliwości, ci inteligentni zaś do ich niedoceniania. Zauważył to już William Szekspir, pisząc: “Głupiec myśli, że ma dość rozumu; mędrzec wie, jak wiele mu brakuje”.

To, co słynny dramaturg wywnioskował z własnych obserwacji, zostało udokumentowane przez badaczy z Uniwersytetu Cornella. Nazywamy to “efektem Krugera-Dunninga”, od nazwisk autorów tego badania.

Jeśli zatem nie jesteś zbyt pewny własnego intelektu, być może to znak, że jesteś całkiem inteligentny — a przynajmniej na tyle, by zdawać sobie sprawę z własnych ograniczeń.

Poniżej kilka oznak tego, że możesz być bardziej inteligentny, niż ci się wydaje.

1. Chodziłeś na lekcje muzyczne

Badania wskazują, że muzyka pomaga dziecięcym umysłom rozwinąć się na kilka sposobów.

Z badania przeprowadzonego w 2011 r. wynika, że rezultaty dzieci w wieku 4-6 lat wzrosły na testach inteligencję werbalną (umiejętność formułowania wypowiedzi, rozumienie komunikatów ustnych lub pisemnych) po zaledwie miesiącu lekcji muzycznych.

Z kolei badanie z 2004 r. sugeruje, że 6-latki, które przez 9 miesięcy uczęszczały na zajęcia z gry na keyboardzie lub śpiewu, miały wyższe wyniki IQ niż dzieci, które w tym czasie uczęszczały na zajęcia z dramaturgii lub które nie miały żadnych dodatkowych lekcji.

Między ludźmi istnieją różnice poznawcze — lekcje muzyki mogą je zwiększyć.

2. Jesteś najstarszy spośród rodzeństwa

Zazwyczaj, choć nie jest to regułą, najstarsze rodzeństwo jest inteligentniejsze od młodszych braci czy sióstr. I nie jest to kwestia genetyczna.

Norwescy badacze wykorzystali rejestry wojskowe, by zbadać kolejność urodzenia, stan zdrowia i IQ niemal 250 tys. 18- i 19-letnich mężczyzn, urodzonych pomiędzy 1967 i 1976 rokiem. Wyniki pokazały, że średnio pierworodny miał IQ na poziomie 103, drugi w kolejce 100, a trzecie dziecko – 99.

Jak pisał “The New York Times”: Nowe odkrycia w przełomowym badaniu opublikowanym w czerwcu 2007 r. wskazują, że najstarsze dzieci miały niewielką, ale widoczną przewagę w testach IQ. Różnice wynikały nie z przyczyn biologicznych, a z psychologicznego współoddziaływania na siebie rodziców i dzieci”.

3. Jesteś leworęczny

Jedno z badań łączy mańkutów z “myśleniem dywergentnym”, czyli formą kreatywności, która sprawia, że wpadasz na nowatorskie pomysły.

Na ogół osoby leworęczne były bardziej biegłe w zadaniach polegających na połączeniu dwóch wspólnych obiektów w całkiem nowatorską formę — np. stworzeniu z rurki i puszki domku dla ptaków.

4. Wcześnie nauczyłeś się czytać

W tym badaniu udział wzięło niemal 2 tys. par bliźniaków jednojajowych z Wielkiej Brytanii. Ci, którzy wcześniej nauczyli się czytać, mieli lepsze wyniki w testach badających zdolności poznawcze niż rodzeństwo. Autorzy wskazują, że czytanie w młodym wieku zwiększa zarówno werbalną jak i niewerbalną inteligencję.

5. Często się martwisz

Rosnąca liczba badaczy skłania się ku tezie, że ludzie zatroskani są w pewnych kategoriach mądrzejsi.

Dla przykładu autorzy jednego z badań poprosili 126 studentów pierwszego stopnia, by wypełnili ankiety, w których wskazywali, jak często się czymś martwią. Odpowiadali też, jak często nieustannie myślą, analizują sytuacje, które ich denerwują. Wyniki pokazały, że ludzie, którzy mają tendencję do zamartwiania się, mieli znacznie wyższe wyniki w testach inteligencji werbalnej. Ci zaś, którzy nadmiernie się nie zamartwiają, lepiej radzili sobie w testach na inteligencję niewerbalną.

6. Jesteś zabawny

Obiektami tego badania było 400 studentów psychologii. Najpierw rozwiązywali testy na inteligencję werbalną i niewerbalną. Następnie musieli wymyślić opisy do kilku karykatur pisma “New Yorker”. Niezależne od autorów badania osoby następnie oceniały popisy badanych.

Wnioski was nie zaskoczą — opisy do karykatur autorstwa studentów z lepszymi wynikami testów na inteligencję, były oceniane jako zabawniejsze.

  1. Jesteś ciekawy świata

CQ, a więc wskaźnik głodu wiedzy i motywacji do nauki nie jest tym samym, co IQ lub EQ (inteligencja emocjonalna). Ale cechuje ludzi mądrych.

Jak napisał jeden z profesorów psychologii z University of London, mimo iż CQ nie został tak dokładnie zbadany, jak IQ czy EQ, istnieją dowody, że jest bardzo istotnym wskaźnikiem. — Jednostki z wyższym CQ są z reguły bardziej tolerancyjne, mierząc się z niejednoznacznością. CQ prowadzi do większych inwestycji w swój intelekt i pozyskiwanie wiedzy, zwłaszcza w jej formalnych domenach, jak nauka czy sztuka”.

Inne badanie dowiodło, że sposób, w jaki ludzie inwestują czas i nakłady w swój intelekt, odgrywa dużą rolę w rozwijaniu zdolności poznawczych.

8. Jesteś bałaganiarzem

Naukowcy z University of Minnesota dowiedli, że praca w nieposprzątanym pomieszczeniu stymuluje kreatywność.

48 uczestników badania miało za zadanie wymyślić jakiś nietypowy sposób wykorzystania piłeczki do ping ponga. Połowa z nich, która rozmyślała nad zagadnieniem w schludnych, czystych pomieszczeniach, przedstawiła mniej kreatywne odpowiedzi, niż druga część badanych.

9. Jesteś typem sowy

Badanie opublikowane w “The Official Journal of the International Society for the Study of Individual Differences” stawia tezę, że sowy mają lepsze wyniki w testach na intelekt niż ranne ptaszki. Autorzy wywnioskowali, że etnograficzne dowody wskazują, iż “aktywności nocne” w środowisku naszych przodków były rzadziej spotykane niż obecnie. A to oznacza, że jednostki skłonne do siedzenia do późna w nocy są inteligentniejsze, gdyż mądre osoby szybciej przyswajają “ewolucyjnie nowe wartości”.

10. Nie musisz ciągle przebywać wśród ludzi

Zwykle jesteśmy bardziej szczęśliwi, kiedy spędzamy więcej czasu z przyjaciółmi. Z wyjątkiem bardzo inteligentnych ludzi. Badacze z Singapore Management University i London School of Economics połączyli siły i odkryli, że inteligentni ludzie odstają od reszty, jeśli chodzi o poziom szczęścia związany z socjalizacją. Zatem jeśli ty lub twój znajomy często potrzebujecie solidnej dawki “czasu tylko dla siebie”, może to oznaczać ponadprzeciętny intelekt.

2 thoughts on “Te oznaki mogą wskazywać, że jesteś bardziej inteligentny niż myślisz

Dodaj komentarz