fbpx

Wspaniały gest Igi Świątek. Swoją całą nagrodę przeznaczyła na pomoc dzieciom w Ukrainie

Polska tenisistka jest nie tylko najlepsza na świecie, ale posiada również wielkie serce. Iga Świątek otrzymała specjalne wyróżnienie Billie Jean King Cup Heart Award, za szczególną postawę w barwach reprezentacji Polski. 20-latka całą nagrodę przekazała na rzecz pomocy dzieciom na Ukrainie.

Iga Świątek może być wzorem do naśladowania dla wielu osób rozpoczynających przygodę ze sportem w Polsce. Polka już w wieku 19 lat sięgnęła po zwycięstwo w wielkoszlemowym Roland Garros w 2020 roku. Dwa lata później, nie mając jeszcze statusu 21-latki, Świątek stała się rankingu WTA.

Polska tenisistka jest uznawana w świecie tenisa, co rusz zgarniając też nagrody niekoniecznie związane bezpośrednio z wynikiem sportowym. Kolejne takie wyróżnienie to laur od Międzynarodowej Federacji Tenisowej (ITF). Polka otrzymała nagrodę Billie Jean King Cup Heart Award — czyli została wskazana za szczególną postawę podczas rywalizacji w barwach reprezentacji Polski. Warto przypomnieć, że w kwietniu Świątek zaprezentowała się podczas meczu kadry Biało-Czerwonych w Radomiu, przeciwko Rumunii.

Polki zwyciężyły bardzo pewnie (4:0), zapewniając sobie udział w finale Billie Jean King Cup w 2022 roku. Turniej finałowy jest zaplanowany na 8-13 listopada.

Polska tenisistka była jedną z nominowanych do wyróżnienia przez ITF. Ostatecznie głos należał do kibiców w głosowaniu internetowym. Polka nie miała sobie równych, wygrywając nagrodę.

Reakcja Igi Świątek na zwycięstwo była natychmiastowa. Polka nagrodę wynoszącą 3 tysiące dolarów przekazała na konto UNICEF Polska. Organizacja mocno wspiera kwestię pomocy dzieciom za naszą wschodnią granicą. Wojna w Ukrainie trwa już od ponad 80 dni. Agresja rosyjskich wojsk dotyka również tych najmłodszych, którzy potrzebują wszelkiej pomocy.

— Wielu tenisistów grało ze wstążkami na początku wojny, gdy ten temat był nieco głośniejszy. Zauważyłam, że niektórzy z nich już je zdjęli, co dla mnie jest trochę dziwne. Wojna przecież wciąż trwa, a ludzie wciąż cierpią. Będę nosiła tę wstążkę, dopóki sytuacja się nie poprawi. Mam nadzieję, że tenisiści będą bardziej wspierający — przyznała po niedawnym zwycięstwie w turnieju Internazionali d’Italia WTA 1000 w Rzymie Świątek.

View this post on Instagram

A post shared by UNICEF Poland (@unicefpoland)

W przeszłości podobne wyróżnienie otrzymała również inna słynna tenisistka z Polski, Agnieszka Radwańska, w sezonie 2013/14.

Świątek przygotowuje się do startującego w najbliższą niedzielę (tj. 22 maja) wielkoszlemowego French Open. Na ceglanych kortach w Paryżu liderka światowego rankingu będzie jedną z głównych faworytek do zwycięstwa.

Fot. facebook.com/swiatekiga/

Dodaj komentarz